Praha - Pražští zastupitelé nebudou na čtvrtečním jednání řešit osud Libeňského mostu. Důvodem je obecná neshoda, zda jej zbourat, či opravit, uvedl na twitteru náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Stažení materiálu z programu jednání musí dnes ještě potvrdit rada hlavního města. O rekonstrukci či zbourání mostu se roky vedou spory a část politiků a veřejnosti je proti bourání kvůli jeho architektonické hodnotě, Dolínek navrhl novou stavbu. Most z roku 1928 je ve špatném stavu.
"Další skupina odborníků, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT), potvrdila, že nejlepším řešením je postavit nový Libeňský most. Přesto volání po odborné debatě je stále silné a na dalším postupu nepanuje shoda. Proto dnes požádám radu o stažení bodu k Libeňskému mostu ze čtvrtečního zastupitelstva," napsal Dolínek.
Pokud dnes rada schválí vyřazení materiálu z programu, téma Libeňského mostu se v něm přesto může objevit. Při projednání a schvalování programu na začátku jednání to může navrhnout kterýkoliv ze zastupitelů. Hlasování pak rozhodne, zda jej zařadí, či nikoliv.
Dolínkův návrh vítá místostarosta Prahy 7 a pražský zastupitel Ondřej Mirovský (SZ/Trojkoalice). "Praha zatím nemá technické řešení náhradního mostu, proto můžeme ještě vést odbornou debatu o budoucnosti Libeňského mostu a o jeho osudu rozhodne příští vedení Prahy," řekl ČTK.
Právě Trojkoalice, jejímž je Mirovský členem, patří společně například s občanskými sdruženími nebo vedením Ústavu dějin umění Akademie věd mezi kritiky bourání. Debata o budoucnosti mostu již způsobila rozkol ve vedení Prahy a zástupci koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice vedou kvůli tomu dohodovací řízení. Na minulém jednání totiž dva členové Trojkoalice kvůli Libeňskému mostu nepodpořili program jednání zastupitelstva, které tak bylo předčasně ukončeno. Podle ANO a ČSSD tím byla porušena koaliční smlouva.
Naopak pro zbourání se vyslovila ČKAIT. Podle techniků a inženýrů neodpovídá stav mostu a využití materiálů současné době. Nekvalitní je beton nebo v klenbách chybí výztuže. Stejně tak nelze dosáhnout požadované zatížitelnosti. Konstrukce je za koncem své životnosti, uvedli.
Libeňský most z roku 1928 je ve špatném stavu. Vedení města zdůvodnilo návrh zbourání mostu tím, že výstavba nového bude levnější a rychlejší než oprava. Osud mostu v minulosti řešilo i ministerstvo kultury, památkou ho ale neprohlásilo.
Témata: Praha, magistráty Praha
Související
9. ledna 2025 7:04
7. ledna 2025 12:03
7. ledna 2025 7:02
4. ledna 2025 11:28