Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spory v pražském zastupitelstvu: O Libeňském mostu se ve čtvrtek jednat nebude

Praha
Praha
Foto: Pixabay

Praha - Pražští zastupitelé nebudou na čtvrtečním jednání řešit osud Libeňského mostu. Důvodem je obecná neshoda, zda jej zbourat, či opravit, uvedl na twitteru náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Stažení materiálu z programu jednání musí dnes ještě potvrdit rada hlavního města. O rekonstrukci či zbourání mostu se roky vedou spory a část politiků a veřejnosti je proti bourání kvůli jeho architektonické hodnotě, Dolínek navrhl novou stavbu. Most z roku 1928 je ve špatném stavu.

"Další skupina odborníků, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT), potvrdila, že nejlepším řešením je postavit nový Libeňský most. Přesto volání po odborné debatě je stále silné a na dalším postupu nepanuje shoda. Proto dnes požádám radu o stažení bodu k Libeňskému mostu ze čtvrtečního zastupitelstva," napsal Dolínek.

Pokud dnes rada schválí vyřazení materiálu z programu, téma Libeňského mostu se v něm přesto může objevit. Při projednání a schvalování programu na začátku jednání to může navrhnout kterýkoliv ze zastupitelů. Hlasování pak rozhodne, zda jej zařadí, či nikoliv.

Dolínkův návrh vítá místostarosta Prahy 7 a pražský zastupitel Ondřej Mirovský (SZ/Trojkoalice). "Praha zatím nemá technické řešení náhradního mostu, proto můžeme ještě vést odbornou debatu o budoucnosti Libeňského mostu a o jeho osudu rozhodne příští vedení Prahy," řekl ČTK.

Právě Trojkoalice, jejímž je Mirovský členem, patří společně například s občanskými sdruženími nebo vedením Ústavu dějin umění Akademie věd mezi kritiky bourání. Debata o budoucnosti mostu již způsobila rozkol ve vedení Prahy a zástupci koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice vedou kvůli tomu dohodovací řízení. Na minulém jednání totiž dva členové Trojkoalice kvůli Libeňskému mostu nepodpořili program jednání zastupitelstva, které tak bylo předčasně ukončeno. Podle ANO a ČSSD tím byla porušena koaliční smlouva.

Naopak pro zbourání se vyslovila ČKAIT. Podle techniků a inženýrů neodpovídá stav mostu a využití materiálů současné době. Nekvalitní je beton nebo v klenbách chybí výztuže. Stejně tak nelze dosáhnout požadované zatížitelnosti. Konstrukce je za koncem své životnosti, uvedli.

Libeňský most z roku 1928 je ve špatném stavu. Vedení města zdůvodnilo návrh zbourání mostu tím, že výstavba nového bude levnější a rychlejší než oprava. Osud mostu v minulosti řešilo i ministerstvo kultury, památkou ho ale neprohlásilo.

Témata:  Praha magistráty Praha

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.