reklama

"Na včerejší (úterní) radě se děly dost zvláštní věci, které se normálně nedějí. Beru to jako nějaké předznamenání toho, co se bude dít na zastupitelstvu. Byla několikrát porušena koaliční smlouva ze strany ANO, když jsem na to upozornila, tak mi paní primátorka (Adriana Krnáčová) odpověděla, že žádná koaliční smlouva už neexistuje," řekla ČTK Kolínská.

Kolínská je vystavena tlaku uvnitř koalice opakovaně. Důvodem má být spor o dopravní stavby, které má Kolínská blokovat. Podle náměstkyně je však hlavním důvodem to, že klade developerům při projednávání změn územního plánu nepříjemné otázky a developeři tlačí na projednávání změn tak, jak to bylo v minulosti. "ANO chce být zejména s velkými developery za dobře," dodala Kolínská.

Zatímco podle Kolínské si o odvolání "už cvrlikají vrabci na střeše", radní pro životní prostředí a infrastrukturu informace zaskočila. "Jsem z toho přiznám se trochu překvapená, protože na rozdíl od Petry Kolínské, vůči které má ANO a ČSSD dlouhodoběji výhrady, tak vůči mě tam žádné výhrady nezaznívaly. Opravdu nevím ten důvodu," řekla ČTK Plamínková.

"Jedná se opravdu pouze o spekulace, byť tlak ze strany opozice je na obě radní velmi silný," řekl ČTK Kaucký z ČSSD. Vyjádření zástupců ANO ČTK shání.

V případě rozpadu koalice by menšinovou radu podpořily opoziční kluby TOP 09 a ODS. Musela by však přistoupit na několik podmínek, které se týkají dopravy, územního plánu, rozpočtu a mostů. Koalice je od začátku května v takzvaném dohodovacím řízení, kdy ANO, ČSSD a Trojkoalice vyjednávají o další spolupráci. Spory mezi ANO a ČSSD na straně jedné a Trojkoalicí na straně druhé jsou dlouhodobé a podle opozice paralyzují rozvoj města.

Současný spor v pražské koalici vyvolalo hlasování o programu posledního zastupitelstva, kdy se politici přeli, kam bude zařazen materiál o možné demolici Libeňského mostu. Původně měl být projednáván odpoledne, nakonec ale zastupitelé odsouhlasili, aby byl prvním bodem jednání. To se nelíbilo Trojkoalici, a pro podobu programu nehlasovala, neboť by se podle jejích představitelů nemohla k tématu vyjádřit veřejnost. Podle ANO šlo o porušení koaliční smlouvy, což vedlo k vyvolání dohodovacího řízení.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama