Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump ve stopách Reagana? Zřejmě zakáže potratové poradenství za federální peníze

Donald Trump
Donald Trump
Foto: kremlin.ru

Washington - Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se dnes chystá prosadit nařízení z doby někdejšího prezidenta Ronalda Reagana, které zakazuje federálně financovaným klinikám pro plánování rodičovství poskytovat ženám poradenství k potratům či pronajímat prostory lékařům provádějícím umělé ukončení těhotenství. S odkazem na zdroje z Bílého domu to uvedla agentura AP.

Média očekávají, že opatření povede k žalobám a k vyhrocení názorových rozepří mezi zastánci a odpůrci potratů. A to v době, kdy Spojené státy čekají v listopadu parlamentní volby.

Občanské i lékařské skupiny podporující právo na interrupci nařízení označují za roubík, který neoprávněně vstupuje do vztahu mezi lékaři a pacienty. Zdůrazňují také, že potraty jsou legálním zdravotním zákrokem a že federální fondy vyhrazené pro plánování rodičovství nemohou být podle současných pravidel využity k proplácení potratových procedur.

S těmito argumenty ale odpůrci umělého ukončení těhotenství nesouhlasí a tvrdí, že kliniky pro podporu rodičovství čerpající federální finance nesmějí mít žádné spojení na cokoli, co se týká potratů.

Nařízení z Reaganovy éry v době svého vzniku nikdy plně nevstoupilo v platnost, ačkoli Nejvyšší soud USA ho svým verdiktem podpořil jako v souladu s pravomocemi výkonné moci. Bývalý demokratický prezident Bill Clinton opatření zcela zrušil a místo toho se začala uplatňovat zásada poskytovat ženám poradenství v podobě všech dostupných možností.

Trump se rozhodně staví na stranu odpůrců potratů, krátce po složení přísahy například zablokoval federální financování mezinárodních organizací, které vykonávají potraty nebo o nich poskytují informace. Během předvolební kampaně pronesl řadu kontroverzních výroků, které následně odvolal či zmírnil. Příkladem je jeho prohlášení z března 2016, kdy souhlasil s trestáním žen za potraty, pokud by umělé přerušení těhotenství bylo v USA postaveno mimo zákon. Kvůli kritice pak sdělil, že odpovědnost za problematiku interrupcí by měla být svěřena jednotlivým státům a později dodal, že ženy by byly v takovém případě obětí, proto by tresty mířily pouze na lékaře.

Témata:  Donald Trump potraty ženy

Související

Aktuálně se děje

1. července 2026 9:57

Klempíř riskuje další vypískání. Ministra očekávají na festivalu ve Varech

Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) se po návštěvě folklorního festivalu ve Strážnici, kde se dočkal pískotu, chystá na další významnou kulturní událost, na které se může setkat s hlasitými kritiky. Podle dostupných informací nemá chybět na pátečním slavnostním zahájení filmového festivalu v Karlových Varech. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy