reklama

Ve Sněmovně byl opticky dostatek poslanců pro jednání, nepřihlásilo se jich ale potřebných 67, aby schůze byla usnášeníschopná. Podle Rakušana přistoupila "koalice ANO, SPD a KSČM, podporovaná dnes sociálními demokraty" k obstrukcím, které nemají obdoby. "Je skutečně neuvěřitelné, co se v této Poslanecké sněmovně v režii hnutí ANO děje na objednávku Pražského hradu. Kdy se prostě řekne z Pražského hradu, že o novičoku se diskutovat nemá, protože to je někomu nepříjemné," řekl Rakušan. Zdůraznil, že úkolem Sněmovny je právě diskutovat.

Mimořádná schůze byla přerušena na neurčito, než se šéfové poslaneckých klubů dohodnou na novém termínu. Rakušan ale neočekává, že by se to stalo, protože ANO, SPD a KSČM podle něj takovou dohodu nechtějí.

"Poslanci ANO, SPD, KSČM a ČSSD nasadili nový a bezprecedentní chvat - nepřihlásili svou přítomnost, tudíž nebyla sněmovna usnášeníschopná a schůze byla přerušena na neurčito, t.j. navždy. Hrůza z pravdy zjevně probouzí mimořádnou kreativitu," reagoval na twitteru Kalousek.

Bartošek připomněl, že v jednacím sálu bylo dost poslanců, mnoho z nich se ale nepřihlásilo. Zablokování schůze proto označil za cílený bojkot, žádné kuloární informace o tom, že se chystá, předem neměl. "Vnímám to jako projev zbabělosti, strachu z prezidenta, protože tento bod je naprosto klíčový, co se týká reputace České republiky a poškození jména České republiky v zahraničí," řekl k tomu, že se schůze neuskutečnila. V předchozích funkčních obdobích podle něj koalice umožňovala diskusi, i když nakonec hlasovala proti opozičním návrhům. Znemožnění diskuse označil Bartošek za negentlemanské.

Schůzi k novičoku vyvolala skupina poslanců z klubů TOP 09, ODS, Pirátů, STAN a KDU-ČSL. Reagovala na vyřazení obdobného bodu z návrhu programu řádné schůze hlasy KSČM, hnutí ANO a SPD.

Debatu o jedu rozvířil Zeman, když prohlásil, že podle zprávy, kterou mu dodali vojenští zpravodajci, se novičok v Česku v malém množství vyráběl a testoval. Látkou typu novičok byl v březnu ve Velké Británii otráven dvojitý agent Sergej Skripal. Británie za viníka útoku označila Rusko, které následně uvedlo, že jed mohl pocházet i z Česka.

Zemanova slova o výrobě novičoku v České republice popřeli vládní činitelé i sněmovní a senátní výbory. Sněmovní komise pro kontrolu činnosti vojenského zpravodajství uvedla, že se uskutečnila pouze laboratorní mikrosyntéza pro výzkumné a ochranné účely, která není podle mezinárodní úmluvy považována za výrobu. Komise vyzvala Zemana, aby "zachovával utajovaný režim zpravodajských informací".

0 komentářů Napište svůj názor

reklama