Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sobotka chce nadále prosazovat desetiprocentní růst platů učitelů

Kateřina Valachová, ministryně školství s Bohuslavem Sobotkou /ČSSD/
Kateřina Valachová, ministryně školství s Bohuslavem Sobotkou /ČSSD/
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) dnes jednala s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a školskými odbory. Poté uvedla, že desetiprocentní růst platů učitelů bude vláda i nadále prosazovat.

Nepedagogičtí pracovníci se budou řešit odděleně při jednání o platech všech státních zaměstnanců, doplnil předseda školských odborů František Dobšík.

Pro ministryni je ve hře také varianta s pětiprocentním růstem pro rok 2017 s perspektivou dalšího růstu v letech 2018 a 2019. Pak by byl v lednu 2019 průměrný plat učitele 32.000 korun hrubého měsíčně, uvedla.

Aby se růst platů projevil v praxi, potřebuje pro regionální školství oproti aktuálnímu návrhu rozpočtu navíc také miliardu na podporu dětí ve školách a 1,4 miliardy korun na výdaje spojené s vyšším počtem dětí ve školách. "Požadavek je 6,9 miliardy pro regionální školství jako absolutní minimum," řekla. S ministrem financí bude jednat ještě před dalším jednáním vlády o návrhu rozpočtu, které se uskuteční 15. června.

Předseda školských odborů Dobšík hodnotil dnešní ranní jednání s ministrem financí Andrejem Babišem a odpolední se Sobotkou kladně.

Podle Babiše je navýšení platů učitelům prioritou. O kolik by mohly v příštím roce vzrůst, ale zatím moc říc nechtěl.

Souhlasí s tím, že kantoři patří mezi jedny z nejhůře placených kvalifikovaných profesí a znovu zkritizoval závěry pondělního jednání vlády, která hlasy ministrů ČSSD a KDU-ČSL navzdory jeho negativnímu stanovisku schválila navýšení rozpočtu na vědu a přidání peněz na zdravotnictví prostřednictvím zvýšení odvodů za státní pojištěnce.

Témata:  školství Kateřina Valachová učitelé Bohuslav Sobotka

Související

Aktuálně se děje

2. března 2026 21:54

Česko pošle letadla na tři místa, oznámil Babiš

Plán českých repatriačních letů, které mají pomoci dostat české občany nacházející se na Blízkém východě do bezpečí, se změnil. Uvedl to premiér Andrej Babiš (ANO). Repatriace mají nakonec probíhat nejen z Egypta a Jordánska, ale také z Ománu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy