reklama

Češi také volají po přehlednějším informování o stavu vlastních kont trestných bodů. S tím souhlasí i ministerstvo, které chce vyjít veřejnosti vstříc a umožnit zasílání informací o aktuální výši trestných bodů e-mailem či prostřednictvím sms. Řidiči by mohli požádat na úřadě o zasílání zpráv poté, co uvedou svoji totožnost a předloží adresu, na kterou mají úřady posílat automaticky informaci o každé změně. Dnes může řidič informace o stavu bodového konta získat na Czechpointu, osobně nebo přes datovou schránku.

Podle podnětů by lidé ocenili nižší postihy u přestupků, jako jsou například zapomenuté doklady, menší překročení rychlosti na přehledných místech či nepoužití bezpečnostních pásů. Rezort dopravy už uvedl, že zváží snížení horní hranice pokuty u jízdy se zapomenutými doklady nebo za špatné parkování. Zmírněn by mohl být i postih za nehodu s lehkým ublížením na zdraví, kde nejde o trestný čin.

Přísnější by naopak měly být tresty za nejzávažnější přestupky. Maximální výše pokuty by například u řízení pod vlivem alkoholu a jiných omamných látek, řízení bez patřičného oprávnění nebo při způsobení závažné nehody měla vzrůst z nynějších 50.000 Kč na 75.000 Kč.

Podle mluvčího ministerstva Tomáše Neřolda řada lidí v připomínkách upozorňovala na skutečnost, že pro méně movité řidiče by takto vysoká pokuta mohla být likvidační, zatímco pro jiné jde o směšné částky. Lidé apelovali na to, aby výše pokut byla stanovena podle příjmu přistižených řidičů, nebo byla stanovována podle hodnoty vozidla, to je ale podle ministerstva příliš komplikované.

reklama