alkohol

Světová zdravotnická organizace (WHO)

WHO apeluje na země, aby zpřísnily regulaci tabáku či alkoholu

Svět

Každý rok umírá v Evropě 2,7 milionu lidí kvůli konzumaci tabáku, alkoholu, průmyslově zpracovaných potravin a v důsledku používání fosilních paliv, uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO). Organizace vyzvala vlády, aby zpřísnily regulace výrobků ohrožujících lidské zdraví, napsal server The Guardian.

Alkohol, ilustrační foto

Výzkum vědců z NUDZ: Závislým více hrozí rozvoj řady fyzických onemocnění

Domov

Závislým na alkoholu a dalších návykových látkách více hrozí rozvoj řady fyzických onemocnění, a tedy i výrazné zkrácení délky života. Potvrdila to nová studie vědců z NUDZ (Národního ústavu duševního zdraví) a Univerzity v Cambridge. Jako první na světě studie srovnala rizika úmrtí a ztracené roky života po rozvoji řady vážných fyzických onemocnění u lidí se závislostmi na návykových látkách a bez nich, řekl dnes ČTK mluvčí NUDZ Jan Červenka.

Vladimir Putin, ruský prezident

Meduza: Putina prý znepokojuje, že ruští činitelé se uchylují k alkoholu

Svět

Ruského prezidenta Vladimira Putina znepokojuje, že po začátku války na Ukrajině zvýšili ruští činitelé svoji spotřebu alkoholu, napsal informační portál Meduza s odkazem na své anonymní zdroje. Ministři, jejich náměstci, vicepremiéři či pracovníci prezidentovy administrativy se prý od února pokoušejí pitím zbavit stresu a Putin stále častěji mluví o potřebě boje s alkoholismem.

Mojito, koktejly

Alkohol a tabák mladistvým na východě Čech prodalo 55 procent obchodníků

Domov

Více než polovina obchodníků v Královéhradeckém a v Pardubickém kraji, které v květnu ve čtyřech vlnách kontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), prodala alkohol nebo tabákové výrobky mladistvým. Ze 33 kontrolovaných prodejců jich alkohol nebo tabák lidem mladším 18 let prodalo 18. ČOI to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Alkohol, ilustrační foto

Mezi roky 2020 a 2021 ubylo lidí, kteří často pijí alkohol

Domov

Mezi roky 2020 a 2021 ubylo lidí, kteří pijí alkohol denně či obden, poklesla i průměrná spotřeba čistého lihu na obyvatele. Přesto pil každý druhý den či častěji zhruba každý šestý Čech nad 15 let, přibývá ale i abstinentů. Kuřáků je v populaci stále zhruba čtvrtina, víc lidí užívá elektronické cigarety a další alternativy.

Alkohol

Mexická studentka vymyslela detektor drogy v alkoholu

Svět

Studentka mexické univerzity vymyslela, jak během 15 až 20 vteřin odhalit v alkoholickém nápoji drogu používanou násilníky k omámení žen a dívek. Detektor by podle ní měl mít podobu malé tyčinky s galvanickým článkem, která by tak mohla zabránit znásilňování i smrti mnoha žen. Informovala o tom agentura EFE.

Ilustrační foto

Domov

ČOI: Prodejci loni nechali mladistvé koupit si alkohol ve třech z pěti případů

Prodejci loni nechali mladistvé koupit si alkohol ve třech z pěti případů, zjistila Česká obchodní inspekce (ČOI). Lidé do 18 let se k alkoholu dostali při 111 ze 192 kontrol. Někteří prodejci také dostatečně neinformovali o zákazu prodeje alkoholu a tabákových výrobků lidem do 18 let, ve 22 případech mladistvým prodali tabákové nebo bylinné výrobky určené ke kouření. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Alkohol

Norsko zakáže přes svátky alkohol v barech a restauracích

Svět

Norsko od středy zpřísní opatření proti šíření koronaviru kvůli obavám z nové koronavirové varianty omikron. V restauracích, barech a hotelech nebude po dobu čtyř týdnů povoleno podávat alkohol, uzavřeny budou bazény a posilovny a omezení se dotknou i škol, informovala dnes agentura Reuters.

Policie SR, ilustrační fotografie

Na středním Slovensku se nejspíš objevil smrtelný případ otravy metanolem

Svět

Policie na středním Slovensku vyšetřuje úmrtí muže, v jehož těle se při pitvě zjistila přítomnost metanolu a dalších prudce jedovatých látek. Veřejnost proto policisté varovali, že nebezpečný alkohol si mohlo koupit více lidí. Na svých internetových stránkách o tom informuje televize Markíza.

Alkohol

Domov

Ženy vypijí šest litrů lihu za rok, přibývá závislých na alkoholu

Češky vypijí průměrně šest litrů čistého lihu ročně. Alkoholické onemocnění jater je druhou nejčastější příčinou úmrtí žen ve věku 20 až 54 let, přibývá i závislých. Typickou klientkou adiktologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN), kde léčba závislých žen začala před 50 lety, je žena ve věku 41 až 60 let, většinou bez partnera nebo s partnerem alkoholikem.

Ilustrační fotografie.

Češi vnímají tuzemské pivo pozitivněji než jiné evropské národy svá piva

Domov

České pivo je nad průměrem v hodnocení žebříčku Brewers of Europe. Získalo 80,5 bodu, průměr zkoumaných evropských států je 74,1. Předčilo tak v oblíbenosti víno, což není v Evropě obvyklé, průměrné skóre vína v Evropě činí 75,8, v ČR pak má skóre 79,9. ČTK o tom dnes informoval Český svaz pivovarů a sladoven.

Ilustrační foto

Kvalitu whisky ve skotské destilérce kontroluje pes

Revue

Destilérka v Girvanu na jihozápadě Skotska zaměstnala na plný úvazek ročního kokršpaněla jménem Rocco. Jeho úkolem je hledat nedokonalosti v dřevěných sudech na whisky Grant, která se zde vyrábí. Psa speciálně pro tento úkol cvičili šest měsíců a v podniku má vlastního psovoda, píší skotská média.

Ilustrační foto

Česko má podle indexu jednu z nejmenších regulací spotřeby potravin a tabáku

Domov

Regulace potravin, alkoholických nápojů, tabákových výrobků a elektronických cigaret je v České republice jedna z nejnižších. Lépe než ČR je na tom Německo. Naopak nejvíce spotřebitele omezují Norsko, Litva a Finsko. Vyplývá to z aktuálního vydání Indexu pečovatelského státu (Nanny State Index). který dnes vydal londýnský think-tank Institute of Economic Affairs (IEA). ČTK o tom informoval Liberální institut, který se na tvorbě indexu podílí.

Ruská vodka, ilustrační fotografie

Svět

Průzkum: Zhruba desetině Němců někdy zkazil Vánoce alkohol

Zhruba každému desátému muži v Německu někdy zkazila vánoční svátky nadměrná konzumace alkoholu. Vyplývá to podle agentury DPA z výsledků průzkumu agentury Insa, který si na téma alkoholu o svátcích objednal svaz soukromého zdravotního pojištění PKV. Mezi ženami podobnou zkušenost přiznalo pouze sedm procent respondentek.

Ilustrační fotografie

Švédsko kvůli koronaviru zakáže prodej alkoholu po 22. hodině

Svět

Švédsko od příštího pátku zakáže prodej alkoholu po 22:00. Na tiskové konferenci to dnes oznámil premiér Stefan Löfven, který chce opatřením zbrzdit šíření koronaviru v zemi. Počet infikovaných v posledních dvou týdnech roste. Za uplynulých 24 hodin přibylo dalších více než 4000 případů, informovala agentura AFP.

Práce s PC, ilustrační fotografie

Zlozvyky mladých Čechů se mění. Vysedávaní u internetu přineslo nové fenomény

Domov

Mladí Češi čím dál méně kouří, pijí alkohol či berou drogy. Důvodem je zřejmě hlavně nárůst on-line komunikace na úkor osobního kontaktu s vrstevníky a to, že rodiče mohou mladé lidi díky moderním technologiím snáze kontrolovat. Pokud mají šestnáctiletí zkušenosti s návykovými látkami, tak je získávají v pozdějším věku než dříve. Roste jejich zájem o elektronické cigarety či energetické nápoje.

Ruská vodka, ilustrační fotografie

Obchodníci porušují zákaz prodej alkoholu mladistvým, ČOI odhalila desítky případů

Byznys

Obchodníci v Česku stále porušují zákaz prodeje alkoholu a tabáku mladistvým. V prvním čtvrtletí zjistili inspektoři 81 takových případů, což je zhruba stejně jako ve stejném období loňského roku. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. Inspekce od ledna do března udělila prodejcům alkoholu pokuty celkem za 6,8 milionu korun.

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy