Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Švédská pilulka proti kocovině nepomáhá všem a snižuje i žádoucí účinky alkoholu

Alkohol, ilustrační foto
Alkohol, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Švédská firma DeFaire Medical začala tento měsíc prodávat pilulky, které podle ní brání kocovině po požití nadměrného množství alkoholu. Doložila to vědeckou studií, o níž informovala v pondělí televize France24 či deník Daily Mail. Jeho dva redaktoři účinky tabletek vyzkoušeli, jednomu pomohly, druhému ne.

Sever televize France24 také upozornil, že studie byla provedena jen na 24 zdravých mladých lidech. Pilulka Myrkl navíc funguje tak, že urychluje metabolický proces a zabraňuje tomu, aby se větší množství alkoholu dostalo do krve. To ale ovšem také znamená, že snižuje i účinky alkoholu, kvůli nimž ho mnozí pijí.

Spolknout se mají dvě tabletky asi hodinu před plánovaným požitím alkoholu. Účastníci studie, kteří si pilulku vzali, měli zhruba hodinu po konzumaci alkoholu asi o 70 procent méně alkoholu v krvi než ti, kterým dali placebo.

Podle Daily Mail krabička se 30 pilulkami stojí 30 liber (asi 870 Kč), což se podle britského bulvárního deníku "vyplatí".

Server France24 upozornil, že studie byla provedena na 24 dobrovolnících, kteří byli všichni běloši do 32 let. Měli průměrnou váhu a netrpěli žádnou nemocí. Všechny tyto faktory přitom mají vliv na rozklad alkoholu v krvi.

Kocovině, tedy vedlejším účinkům konzumace alkoholu, které se dostavují následující den a zahrnují bolest hlavy, pocit žízně či nevolnost, lze částečně předejít dostatečným pitím vody či minerálky. Ovšem nejlepší způsob, jak těmto důsledkům předejít, je konzumovat alkohol s mírou nebo vůbec, napsal server France24.

Témata:  alkohol

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy