Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČOI: Prodejci loni nechali mladistvé koupit si alkohol ve třech z pěti případů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Prodejci loni nechali mladistvé koupit si alkohol ve třech z pěti případů, zjistila Česká obchodní inspekce (ČOI). Lidé do 18 let se k alkoholu dostali při 111 ze 192 kontrol. Někteří prodejci také dostatečně neinformovali o zákazu prodeje alkoholu a tabákových výrobků lidem do 18 let, ve 22 případech mladistvým prodali tabákové nebo bylinné výrobky určené ke kouření. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Kontrol zaměřených na dodržování zákonů o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, o povinném značení lihu a o spotřebních daních loni obchodní inspekce provedla 5248. Porušení těchto zákonů zjistila v 337 případech, z toho 323 pochybení se vztahovalo k zákonu o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. Porušení zákona o povinném značení lihu ČOI nezjistila. Se započtením porušení zákona o ochraně spotřebitele inspektoři odhalili pochybení při 2268 z 5248 kontrol.

Včetně sankcí za porušení dalších právních předpisů ČOI loni pravomocně uložila 1736 pokut za téměř 14,67 milionu korun. Kvůli porušení povinností stanovených zvláštními předpisy ČOI zakázala prodej 4467 kusů výrobků za 232.000 korun a vydala také zákaz používání 260 neověřených měřidel, která neodpovídala předpisům a normám.

Vedle 111 prodejů alkoholu lidem do 18 let loni obchodníci také ve 105 případech dostatečně nebo vůbec neinformovali o zákazu prodeje alkoholu mladistvým. Podobně ve 27 případech prodejci dostatečně nebo vůbec neinformovali o zákazu prodeje tabákových výrobků, kuřáckých pomůcek, bylinných výrobků určených ke kouření a elektronických cigaret lidem do 18 let.

Dvaadvacet kontrol ukázalo prodej tabákových výrobků mladistvým. V 19 případech ČOI zjistila, že obchodníci dostatečně neověřují věk kupujícího při prodeji tabákových výrobků na dálku, podobné to bylo v šesti případech u prodejních automatů. Šestkrát inspektoři odhalili, že alkoholické nápoje prodává nebo podává člověk do 18 let.

Témata:  ČOI (Česká obchodní inspekce) alkohol

Aktuálně se děje

11. dubna 2024 19:06

Orbán má nového nepřítele. Péter Magyar do ulic přivedl desítky tisíc lidí

Maďarský právník a bývalý diplomat administrativy premiéra Viktora Orbána, Péter Magyar, který v posledních týdnech vedl dva masové protesty proti Orbánově vládě, nyní zakládá politickou stranu nazvanou TISZA - Tisztelet és Szabadság Párt (Strana respektu). Tuto informaci zveřejnil ve čtvrtek na svém Facebooku.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy

přijímací zkoušky roku 2024

Co to mělo být? Zdrcení žáci jsou z přijímaček v rozpacích a na pokraji pláče

Jakoby české školství neodkázalo připravit bezproblémové zadání přijímacích zkoušek tak, aby se další rok po tom problémovém vydařil lépe. Ale je tomu tak a nebo je problém v přípravě? První kolo jednotných přijímacích zkoušek je minulostí a žáci se vyjadřují k průběhu zkoušek. Někteří z nich uvádějí, že otázky z matematiky byly obtížné a někteří se cítí unavení ze čtení dlouhých zadávacích textů.