reklama

ČOI při kontrolách ve třetím čtvrtletí rozdala pokuty zhruba za čtyři miliony korun. Nejvyšší sankci udělila e-shopu, který provozuje firma ELI ATD z Roudnice nad Labem. Její vyjádření ČTK zjišťuje. Firma na internetu i prostřednictvím letáků nabízela čipy, které si podle podniku měli lidé lepit na tělo, aby si posílili imunitu a chránili se před covidem-19. Za jeden čip chtěla společnost 500 korun a každý člověk si jich měl podle rad podniku nalepit na tělo několik. Firma také třeba radila, aby si člověk čip v případě odlepení přilepil zpátky jakoukoli náplastí.

"Chtěli jsme po nich doložit to tvrzení, které říkají spotřebitelům. Jelikož to nebyli schopni prokázat, padla takto vysoká pokuta. Protože je velmi nebezpečné jakýmikoli výrobky, které mají slibovat ochranu před covidem-19, klamat spotřebitele," sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich Českému rozhlasu - Radiožurnálu.

Odborníci i stát doporučují jako preventivní ochranu před covidem-19 a vážnými následky této nemoci hlavně očkování. V současnosti je v nemocnicích přes 3500 lidí s covidem-19, z toho 542 ve vážném stavu. V posledních dnech umírá každodenně čtyři až šest desítek lidí s covidem-19. Podle údajů ministerstva zdravotnictví více než polovina zemřelých za říjen nebyla očkována a z hospitalizovaných za minulý měsíc neměly očkování asi tři pětiny lidí.