reklama

Zeman počátkem května uvedl, že podle Vojenského zpravodajství se v Česku vyráběl jed typu novičok. Jeho vyjádření využil Kreml ke zpochybnění britského tvrzení, že novičok, kterým byli v březnu v Británii otráveni někdejší dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julia, pocházel z Ruska. Podle tajných služeb se v Česku v laboratorních podmínkách pro účely protichemické ochrany pouze testovala jiná látka typu novičok, než která byla použita v Británii.

"V této chvíli není jednání prezidenta průkazným porušením Ústavy ČR pro velezradu, či hrubé porušení Ústavy," uvádí se ve stanovisku senátorských klubů KDU-ČSL, STAN a Klubu pro liberální demokracii.

Zeman nicméně podle senátorů svými výroky ohrozil bezpečnostní zájmy ČR, což konstatoval i senátní výbor pro obranu a bezpečnost. "Miloš Zeman navíc rozporoval výroky členů české vlády a přímo nahrál tvrzení Ruska, které se snažilo odvrátit podezření, že za otravou Sergeje Skripala ve Velké Británii stojí právě ruská strana," dodal předseda senátorů STAN Jan Horník.

Senátoři ve stanovisku poukazovali také na Zemanovo nerespektování ústavních zvyklostí. Označili rovněž prezidenta za "faktického mluvčího zájmů autoritářských režimů Ruska a Číny".

Případná žaloba by zřejmě nenalezla ani v horní komoře dostatečnou třípětinovou podporu. Premiér Andrej Babiš (ANO) ji označil za nesmysl.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama