Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Žalobkyně žádá za 15 let starou vraždu přísné tresty

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Liberec - Pro tři muže obžalované z vraždy Martina Říhy, která se měla stát před 15 lety, požaduje státní zástupkyně tresty 13 let vězení. Vina Roberta Šulce, Pavla Malého a Vladimíra Stratila je podle ní prokázána výslechy utajených svědků a dalších.

Podle spisu unesli Říhu z jeho domu ve Zloníně u Prahy 17. dubna 2003 a odvezli do penzionu v Josefově Dole na Jablonecku, kde ho podle obžaloby mučili, aby jim prozradil, kde jsou ukryté peníze z vytunelované kampeličky. Podle tvrzení jednoho svědka ho pálili letlampou a vrtali mu kolena vrtačkou. V mučení pokračovali na neznámém místě. 

V případu figuruje větší množství utajených svědků, což obhájci při minulých líčeních kritizovali jako nedůvodné. "Žádným předpisem není jejich počet (utajených svědků) omezen," řekla dnes státní zástupkyně Jitka Tomsová. V tomto případě to bylo podle ní nutné, protože se svědkové báli vypovídat pod svojí identitou.

V případu je obžalován ještě jeden muž z pokusu o krádež, jemu státní zástupkyně navrhla šest až sedm let vězení.

Zakladatel První pražské družstevní záložny Říha byl za vytunelovaní kampeličky pravomocně odsouzen v lednu 2004 k 11 letům vězení. Bývalému generálnímu řediteli kampeličky Petru Bubeníčkovi uložil soud devět let vězení. Podle soudů oba podvodem připravili 2930 členů záložny o 276 milionů Kč. Říha ale už v dubnu 2003 po propuštění z vazby zmizel a dlouho patřil k nejhledanějším Čechům v databázi Interpolu. Mělo se za to, že z republiky odjel po propuštění z vazby. Policie ale dospěla k závěru, že se chvíli po svém zmizení stal obětí únosu a vraždy. Jeden z utajených svědků u soudu vypověděl, že slyšel, že by snad mělo být Říhovo tělo pohřbeno někde v Březině či Doubravě.

Témata:  vražda Liberec soudy

Související

Aktuálně se děje

10:27

Konkláve 2025 začalo. Kdo jsou favorité na nového papeže?

Ve středu se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sešli kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy