reklama

"Probírali jsme systém výběru a přípravy soudců v České republice," poznamenala prezidentka unie. Zeman je podle ní hlavou systému jmenování soudců. "Soudcovská unie dlouhodobě upozorňuje na velké, opravdu trvalé nedostatky v tomto systému. Považovali jsme za vhodné toto projednat i s panem prezidentem," řekla Zemanová.

Prezident podle Zemanové podporuje postoj Soudcovské unie, aby výběr soudců měl pevná pravidla. "Jakýsi algoritmus pro ten výběr, aby byla jistota, že jsou vybíráni nejlepší uchazeči. Na tom byla jednoznačná shoda," dodala Zemanová.

Podle instrukce exministra Roberta Pelikána (ANO), která platí od letošního ledna, mají budoucí soudci po složení justiční či jiné odborné zkoušky absolvovat ještě výběrové řízení a dvouletou přípravu završenou simulovaným soudním jednáním. Dosavadní praxe, kdy kandidáty na soudce nominovali jednotliví předsedové krajských soudů podle vlastního uvážení, totiž podle Pelikána nebyla transparentní a systém mohl působit nedůvěryhodně.

Současný předseda NSS Josef Baxa končí v září. Prezident si je podle Zemanové vědom toho, že nástupce musí vybrat velmi brzy. O konkrétních jménech ale nemluvili. 

0 komentářů Napište svůj názor

reklama