reklama

Babiš už dřív řekl, že prioritou jeho vlády je důchodová reforma či revize dávek. V nejbližší době pak bude kabinet rozhodovat o zvyšování minimální mzdy a růstu platů ve veřejném sektoru pro příští rok. ČSSD oznámila, že Maláčová své plány přiblíží až po úterní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech.

V ministerském křesle má Maláčová nahradit stranického kolegu Petra Krčála, který minulé úterý rezignoval kvůli podezření z opisování v bakalářské práci. Do vládního Hrzánského paláce kandidátka sociálních demokratů na šéfku resortu práce dnes vešla vedlejším vchodem, vyhnula se tak čekajícím novinářům. Ani po setkání s premiérem schůzku nekomentovala.

Babiš prozradil, že spolu debatovali o penzích, jejich reformě, čerpání peněz z EU či zaměstnávání. Domnívá se prý, že nominace Maláčové do čela resortu práce a sociálních věcí je dobrá volba, úkol bez potíží zvládne.

"Za mě paní Maláčová striktně dodržuje zákon o státní službě, takže s vámi nechce ještě komunikovat," zdůvodnil Babiš, proč výsledky hodinové schůzky shrnuje sám. Podle něj byla nominace Maláčové od sociálních demokratů dobrá volba. "Pracuje na ministerstvu práce ne sice dlouho, určitě je ale znalá problematiky... Předpokládám, že funkci může bez problémů zvládnout," uvedl Babiš. 

Babiš řekl, že ministerstvo práce považuje za nejdůležitější resort a ANO ho v koalici "přepustilo ve prospěch" ČSSD. "Žádný koaliční spor nebyl, bývalé ministryně si vyměňovaly názory v médiích," řekl Babiš k napjaté situaci v resortu.

Maláčová od června 2015 vede ministerský odbor rodinné politiky a politiky stárnutí. Po svém případném nástupu by měla situaci v resortu uklidnit. Její předchůdkyně z první Babišovy vlády Jaroslava Němcová (ANO) nechala podat 11 trestních oznámení kvůli zakázkám a projektům bývalého vedení z doby exministryně Michaely Marksové (ČSSD). Jedno z nich údajně míří i na činnost odboru, v jehož čele Maláčová stojí. Tým Němcové zastavil také několik projektů, zbrzdilo se vyplácení dotací. Němcová provedla i organizační změny, úřad opustila řada lidí, úřadu chybí polovina odborných náměstků.

Vládu čeká rozhodování o minimální mzdě a růstu platů ve veřejném sektoru. Návrhy by mělo připravit právě ministerstvo práce. Šéf ČSSD, vicepremiér Jan Hamáček řekl, že by podpořil návrh odborů na plošné zvýšení platů o deset procent. Babiš několikrát uvedl, že plošně by se přidávat nemělo, nejvíc by podle něj měli dostat učitelé, pracovníci v kultuře či sociálních službách a další lidé s nízkými výdělky.

Současná vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů v programovém prohlášení slibuje úpravu rodičovské. Zvednout by se podle plánů měla z nynějších 220.000 na 300.000 korun. Vládní program obsahuje také zrušení karenční doby a prosazení zálohovaného výživného od státu za neplatiče. Stanovit by se měla i pravidla pro zvyšování minimální mzdy, aby její růst byl předvídatelný.

V programu je také zmínka o přehodnocení změn v dávkách z posledních let. Vyřešit by se mělo fungování služeb na sociálně zdravotním pomezí. Nastavit by se měla i pravidla pro vytvoření sítě sociálních služeb i jejich financování. Jedním z hlavních cílů je důchodová reforma, její podrobnější nastínění v dokumentu ale chybí.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama