reklama
Lékaři chlapci odebrali kus mozku. To, co následovalo, je dostalo do kolen! - anotační obrázek
Lékaři chlapci odebrali kus mozku. To, co následovalo, je…

Mohli ale této nepříjemné zkušenosti dotčení řidiči nějak předejít? Jistě, mohli si automobil lépe zabezpečit. Ale možná mohli udělat ještě něco a to vybrat si jinou značku. Některé typy vozů se totiž kradou více, zatímco jiných jako by se zloději báli.

Dobrá zpráva na úvod – počet krádeží motorových vozidel se v Česku (opět) meziročně snížil. Podle statistik ministerstva vnitra bylo v roce 2017 v Česku ukradeno 3594 automobilů. O rok dříve to přitom bylo 4920 automobilů.

Počet krádeží klesá již dlouhodobě. Nejhorší situace byla v 90. letech, ale ještě v roce 2003 počet ukradených vozů přesáhl 24 tisíc. V roce 2008 to bylo něco málo přes 18 tisíc. Pod 10 tisíc klesl počet krádeží poprvé v roce 2014.

Ve velkém ale stále ještě dochází k vykrádání věcí ze zaparkovaných vozidel. Loni se tak stalo ve 13 tisících případů. Kradly se rovněž motorky, loni jich zmizelo přes 400. Zloději se zaměřili také na součástky automobilů, v roce 2017 jich ukradli přes 4 tisíce.

A které automobily se kradou nejčastěji? Stále vede tuzemská značka Škoda. Těch v roce 2017 zmizelo 1511. Většina z toho (797) byly modely typu Octavia. Zmizelo ale také například 10 dnes již téměř muzejních "stopětek".

Na druhém místě v počtu ukradených kusů skončily Volkswageny. Loni majitelé přišli o 512 vozů této značky. Zloději také ukradli 312 Fordů a 268 Renaultů. Na samém chvostu žebříčku se drží Citroeny, těch zmizela necelá stovka, konkrétně 94.

Pokud o automobil přijdete, jak velkou máte šanci, že policie pachatele dopadne? Moc velkou ne. Objasněnost krádeží automobilů sice loni stoupla, pořád ale dosahuje pouhých 29%. Více než dvě třetiny řidičů tak nikdy nezjistí, kam jejich automobil zmizel.

Kde se automobily kradou nejvíce? Vede Praha. V hlavním městě byla odcizena plná čtvrtina všech automobilů ukradených na území ČR. Ve velkém se krade také v Libereckém a Středočeském kraji. V nich co do počtu zmizelých aut vedou okresy Liberec, respektive Kladno.   

1 komentář (Poslední 09.08. 16:44) Napište svůj názor

reklama