Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud zastavil stíhání novináře Přibila v kauze pomlouvačného článku

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Zlín - Zlínský okresní soud zastavil stíhání bývalého redaktora Mladé fronty Dnes (MfD) Marka Přibila. Česká televize to dnes uvedla na twitteru. Mluvčí okresního soudu David Kolumber dnes ČTK řekl, že rozhodnutí soudu nemůže komentovat.

Policisté Přibila loni v listopadu obvinili z pomluvy, údajně uvedl v článku nepravdivé informace týkající se zlínského zastupitele Romana Vaigela (ČSSD), který v té době působil i jako poradce ministra vnitra. Přibil, který figuroval v případu tajných nahrávek Andreje Babiše (ANO), označil obvinění za účelové.

Ve věci bylo podle Kolumbera 31. srpna vydané usnesení, nyní plyne desetidenní lhůta pro vyhotovení, poté bude rozhodnutí doručeno. "Do doručení rozhodnutí není možné obsah komentovat," řekl ČTK Kolumber. Přibilův článek podle policie zpochybnil Vaigelovo vzdělání. Novináři v případě uznání viny hrozily až dva roky vězení nebo zákaz činnosti.

"Článek byl o tom, že na ministerstvu vnitra skončili tři poradci, což ministerstvo vnitra potvrdilo. V závěru článku bylo uvedeno, že na jednoho z těch poradců, konkrétně pana Vaigela, podala sociální demokratka Marcela Vlasáková dvě trestní oznámení kvůli tomu, že údajně padělal své maturitní vysvědčení," řekl již dříve ČTK Přibil. V článku podle jeho slov byla Vaigelova citace, že trestní oznámení bylo odloženo a že to je nesmysl. Přibil již dříve uvedl, že byl obviněn účelově proto, aby musel hradit náklady za advokáta, který by se měl účastnit výslechů svědků ve Zlíně.

Z článku vyplývalo, že Vlasáková obvinila svého kolegu Vaigela, že si koupil vysvědčení z dnes již neexistující střední školy v Brně. Podala na něj proto trestní oznámení. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) následně vyřadil Vaigela z týmu svých poradců.

Policie však vyloučila, že by zdrojem novinářových informací byla Vlasáková. Informace v článku policie označila za lživé. Přibil se podle policie hájil tím, že informaci o Vaigelově nedokončeném středoškolském vzdělání získal od Vlasákové, kterou ve článku citoval. Šlo o první případ, kdy policisté ve Zlíně obvinili novináře pro trestný čin pomluvy. Text podle policie poškodil Vaigelovu pověst.

MfD Přibila propustila poté, co byly na internetu zveřejněny nahrávky mezi ním a tehdejším ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Na audiozáznamech, které vyhrotily napjatou situaci v tehdejší vládní koalici, mluví Babiš s Přibilem o připravovaných článcích o politických rivalech.

Témata:  Ministerstvo vnitra České republiky soudy Zlín

Související

Aktuálně se děje

22. srpna 2025 12:41

Býk na Strakonicku uprchl z ohrady. Lidé se mají mít na pozoru, probíhá pátrání

Netradiční pátrání podniká policie na jihu Čech. Na Strakonicku se hledá půltunový býk, který utekl svému chovateli z ohrady. Lidé v okolí by měli být maximálně obezřetní a v případě kontaktu se zvířetem by se měli vyhnout kontaktu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy