reklama

Letní čas se na zimní změní o nadcházejícím víkendu. V noci na neděli se ve 03:00 hodinky posunou o hodinu zpět, a noc se tak o hodinu prodlouží. Opačným způsobem na letní se čas mění vždy koncem března.

Se zrušením povinného střídání času v EU podle průzkumu rozhodně souhlasí 38 procent dotázaných, spíše pro je 32 procent. Rozhodně proti rušení změn času je šest procent lidí, spíše s ním nesouhlasí 23 procent. Nejvíc ukončení změn času podporují lidé nad 45 let, nejméně mladí do 30 let, i když také z nich je pro zrušení víc než polovina.

Víc Čechů je pro trvalý letní čas než pro zimní, mírné většině lidí se ale nelíbí, že by si o čase měly rozhodovat jednotlivé unijní země. "Těsná polovina dotázaných se totiž domnívá, že by měl v EU platit stejný buď zimní, nebo letní čas a toto rozhodnutí by nemělo být na jednotlivých státech," uvedli autoři průzkumu.

Diskusi o úpravě střídání času zaznamenalo víc než devět z deseti dotázaných. O co v této diskusi jde, věděla víc než polovina populace. Změna času rozhodně nevyhovuje 31 procentům, spíše nevyhovuje 34 procentům respondentů. Spíše vyhovuje 27 procentům a rozhodně vyhovuje osmi procentům. Nejméně jsou se střídáním času spokojeni opět lidé starší 45 let.

Zrušení změn času lidé podporují hlavně kvůli tomu, že nebudou muset přeřizovat hodiny a vyhnou se změně biorytmu a únavě. "Zmíněn byl také zanedbatelný či neexistující vliv na ekonomiku," míní STEM/MARK. Původním záměrem zavedení letního času byly energetické úspory.

Podle příznivců zachování změn času je na posunování hodinek už veřejnost zvyklá, posun také znamená více světla v době, kdy jsou lidé obvykle vzhůru. Objevily se obavy, že zrušení bude příliš nákladné. "Někteří lidé také nesouhlasí se změnou v případě, že by v různých zemích EU platil jiný čas," uvedli autoři průzkumu.

reklama