Premiér Andrej Babiš (ANO) se kvůli varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE sešel před svátky s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem. Podle čínského prohlášení Babiš na schůzce zdůraznil, že vyjádření NÚKIB není stanoviskem vlády.
"Setkání bylo na žádost čínského velvyslanectví a schůzka se uskutečnila v Sokolovně v Průhonicích. Předmětem schůzky bylo prohlášení NÚKIB," sdělil serveru denikn.cz premiér. Čínská ambasáda o setkání informovala na svém facebooku.
NÚKIB minulé pondělí varoval, že hardware i software značek Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu. Huawei to odmítla a vyzvala k předložení důkazů. Babiš původně nařídil, aby se zařízení této firmy zbavil i úřad vlády. V pátek ale uvedl, že takový krok byl unáhlený, protože NÚKIB svoje varování zpočátku nedostatečně vysvětlil.
"Po vysvětlení ze strany NÚKIB je jasné, že jeho varování se týká pouze systémů zařazených do kritické informační infrastruktury nebo významných informačních systémů, kterých je několik desítek," uvedl Babiš v tiskové zprávě. Usnesení v tomto smyslu přijala i Bezpečnostní rada státu (BRS), která se záležitostí v pátek zabývala.
Čínská ambasáda ve svém prohlášení uvedla, že varování se "nezakládá na skutečnosti", mělo nepříznivý dopad a čínská strana proti němu protestuje. "Čínská strana bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu příslušných chyb a doufá, že česká strana přijme účinná opatření, aby zabránila opakování podobných událostí, a bude účinně chránit legitimní práva a zájmy čínských firem," napsala ambasáda.
NÚKIB v pátek uvedl, že jeho varování nemíří na běžné uživatele. Dotýká se prý primárně informačních a komunikačních systémů subjektů, na které dopadá zákon o kybernetické bezpečnosti. Varování podle NÚKIB neznamená bezpodmínečný zákaz uvedené technologie používat.
Členové Bezpečnostní rady státu konstatovali, že NÚKIB je oprávněn vydat varování nezávisle na vládě. Současně ale rada také uvedla, že úřad není příslušný hodnotit mezinárodněpolitickou situaci ani právní prostředí v jiných státech. Úřad ve varování napsal, že Huawei a ZTE jsou s ohledem na právní a politické prostředí Číny nuceny vykazovat součinnost při naplňování zájmů Číny včetně podílu na zpravodajských aktivitách.
Témata: Andrej Babiš, Huawei, Čínské velvyslanectví
Související
7. ledna 2025 11:01
21. prosince 2024 14:34
19. prosince 2024 11:03
11. prosince 2024 11:03
10. prosince 2024 17:03
8. prosince 2024 9:15