Papež František dnes ve Vatikánu přednesl tradiční poselství Urbi et orbi, v němž nabádal lidi k tomu, aby vnímali rozmanitost jako zdroj obohacení. Známý psycholog Dalibor Špok má pochybnosti o tom, že pražské arcibiskupství tento úkol plní. Odvolává se i na rozepři kardinála Dominika Duky s knězem Tomášem Halíkem.
„Opravdu Dominik Duka a česká biskupská konference učinili v úkolu „vnímat rozmanitost jako zdroj obohacení, nikoli jako nebezpečí“ svými hysterickými výlevy proti Istanbulské úmluvě a trapném umravňování „liberálních“ kněží (Petráček, Halík) pravý krok?“ ptá se na svém Twitteru psycholog a publicista Dalibor Špok.
Opravdu D.Duka a česká biskupská konference učinili v úkolu "vnímat rozmanitost jako zdroj obohacení, nikoli jako nebezpečí" (Papež František, Urbi et Orbi) svými hysterickými výlevy proti Istanbulské úmluvě a trapném umravňování "liberálních" kněží (Petráček, Halík) pravý krok?
— Dalibor Špok (@daliborspok) 25. prosince 2018Papež František v dnešním tradičním poselství Urbi et orbi (Městu a světu) zdůraznil důležitost soužití různých národů, kultur a náboženství. Lidi po celém světě rovněž vybídl, aby rozmanitost vnímali jako zdroj obohacení, nikoli jako nebezpečí.
Špok ve svém tweetu poukazuje na při v rámci české katolické církve. Kněz Tomáš Halík se dostal do sporu s pražským arcibiskupem Dominikem Dukou po zářijovém kázání kněze Petra Piťhy, který tehdy varoval před přijetím Istanbulské úmluvy slovy o přetrhání rodinných vazeb, zabavování dětí či nadřazeném postavení homosexuálů.
Halík se proti nim ohradil, Piťhův proslov prý vyvolal více paniky než naděje. Duka nakonec kněze a profesora Filozofické fakulty UK úředně napomenul. „Vidím, že naše pohledy na kulturu dialogu v církvi a výzvu papeže Františka, abychom se vyjadřovali svobodně a otevřeně, jsou odlišné,“ konstatoval už tehdy Halík.
Témata: Dominik Duka, Urbi Et Orbi, Tomáš Halík
Související
19. prosince 2024 11:03
11. října 2022 13:23
2. července 2022 13:07
29. července 2021 13:46
11. května 2021 9:10
16. února 2021 17:56