reklama

Táhne Řecko a Egypt, v závěsu je Bulharsko

Egejské, Středozemní a Rudé moře si Češi vybírají pro dovolenou nejčastěji. „Na prvním místě v žebříčku nejoblíbenějších dovolenkových zemí se v roce 2018 umístilo Řecko, kde strávilo dovolenou přes 21 procent Čechů se zakoupeným zájezdem. Nejčastěji to bylo na Krétě a na Rodosu. Následoval Egypt, kam zamířilo 17 procent turistů, konkrétně do středisek Marsha Alam a Hurghada,“ uvádí Andrea Řezníčková, tisková mluvčí cestovní agentury Invia, která je jedničkou v online prodeji zájezdů. „Klienti si volí tyto destinace z důvodu kvalitních služeb, dobře upravených pláží, průzračného moře a široké nabídky doplňkových zážitků. Dostupné jsou také ceny, průměrná cena zájezdu do Řecka vyšla vloni na 17 980 Kč za osobu a do Egypta na 17 243 Kč za jednoho cestujícího,“ doplňuje Řezníčková. V závěsu za zmíněnými destinacemi byly Bulharsko, Turecko, Itálie a Tunisko.

Nejvíce se nakupuje v létě a v lednu

Dovolenková nákupní horečka byla vloni nejvyšší v červenci a v srpnu, kdy se prodala více než čtvrtina všech zájezdů z celkového počtu za celý rok. Podle Řezníčkové z agentury Invia je to dlouhodobý trend. Zájem o nákup výrazně narostl v lednu, kdy se prodalo téměř 12 % všech dovolených, což bylo oproti začátku roku 2017 dokonce o 50 % více. „Lednový nárůst předpokládáme i letos, důvodem jsou hlavně first minute zájezdy, tedy dovolené zakoupené i několik měsíců dopředu. Je to jeden z rýsujících se trendů, že si Češi chtějí naplánovat volno dostatečně dopředu a mít větší výběr,“ vysvětluje Řezníčková. Češi přitom dle jejích slov vyrážejí nejčastěji na 8 dní, takovou délku pobytu zvolilo vloni 63 % dovolenkářů.

Žádné paštiky a stany, nýbrž luxus

Doby stanových městeček, společných sprch a vlastního stravování jsou dávno zapomenuty. Čeští turisté preferují stravování all inclusive a komfort čtyřhvězdičkových hotelů. „Mezi Čechy jednoznačně vítězí v oblíbenosti čtyřhvězdičkové hotely. Na druhém místě jsou tříhvězdičkové. Co se týče stravy, nejčastější formou je all inclusive. Následuje polopenze a potom ultra all inclusive, což je vlastně neomezená konzumace pokrmů i alkoholu,“ komentuje trend Řezníčková s tím, že české cestování naprosto ovládla letecká doprava. Vlastní doprava, která je na pomyslné druhé příčce za leteckou, je totiž v počtu prodaných zájezdů pětinásobně nižší.

Nejdražší zájezd za 11 milionů

Ve statistikách cestovní agentury Invia, která zprostředkovává zájezdy více než 300 cestovních kanceláří, se najdou i další „nej“. Nejvíce zákazníků, kteří zakoupili vloni zájezd, bylo v rozmezí věku 40 až 44 let. Nejčastěji jsou tím, kdo zájezd kupuje a vyřizuje, ženy. Rekordním dnem, kdy vycestoval nejvyšší počet turistů do zahraničí, byl 7. červenec. Tehdy uplatňovalo dovolenkový pobyt s agenturou na 43 000 lidí. Nejdražším zájezdem se stala skupinová dovolená v hodnotě 11,1 milionu korun.

TOP přehled za rok 2018:

  • Země: Řecko a Egypt
  • Destinace: Hurghada a Marsa Alam
  • Typ hotelu: čtyřhvězdičkový
  • Stravování: all inclusive
  • Doprava: letecká
  • Nejfrekventovanější den: sobota 21. července
  • Nakupující: ženy
  • Nejdražší zájezd: 11,1 milionu korun

Prodej zájezdů dle zemí – TOP 6

Země

Podíl na prodeji zájezdů 2018

Průměrná cena za osobu v Kč

Podíl cestujících do dané země v roce 2018

Řecko

21,21 %

17 980

20,10 %

Egypt

17,10 %

17 243

15,07 %

Bulharsko

8,42 %

16 400

8,98 %

Turecko

7,96 %

21 390

7,97 %

Itálie

7,05 %

10 853

7,45 %

Tunisko

6,83 %

16 302

6,21 %

Zdroj: cestovní agentura Invia

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama