Podle něho si naopak téměř třetina respondentů koupi dovolené plánuje na poslední chvíli formou tzv. last minute nabídek, zhruba 21 procent Čechů si chce letní zájezd pořídit do konce dubna a dalších 39 procent se letos na dovolenou nechystá vůbec. Průzkum pro ERV Evropskou pojišťovnu uskutečnila loni v prosinci agentura NMS Market Research a zapojilo se do něj 1028 lidí.

Podle ředitelky Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřiny Chaloupkové se průměrná sleva na zájezd v lednu pohybuje okolo 15 procent. K pobytům v předprodejích se kromě akčních cen pojí i další benefity, jako jsou například nízké zálohy, které se pohybují v rozmezí tisíce až 2000 Kč za osobu, uvedla Chaloupková. Cestovní kanceláře klientům standardně nabízejí také možnost dítěte zdarma či bezplatné parkování na letištích. Při koupi zájezdů v předprodejích se klienti vyhnou sankcím i v případě změny destinace nebo posunutí termínu, dodala Chaloupková. Ke třem čtvrtinám zájezdů ve formě first minute si klienti sjednávají pojištění storna, vyplývá dále z průzkumu ERV Evropské pojišťovny.

Zájem o dovolenou v předprodeji je během současné sezony třikrát vyšší než v době před koronavirovou pandemií, uvedl mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Bezděk. Rychle se podle něj vyprodávají hotely, které jsou vhodné pro rodiny s dětmi. Rostoucí poptávku zaznamenala i cestovní kancelář Invia, rozhodla se proto navýšit kapacity do Řecka, Turecka a Egypta, řekla ČTK mluvčí CK Ilona Topolová. Proti roku 2019 je zájem o pobyty v předprodeji vyšší také v cestovní kanceláři Čedok, a to asi o pětinu. Ve formě first minute nabídek firma aktuálně prodává všechny letní zájezdy.

Dovolenou klienti podle prodejců směřují především do období školních prázdnin v červenci a srpnu. Zájem je ale také o termíny v dubnu a květnu, kdy se začíná létat na Djerbu či Rhodos, a o září a říjen s nabídkou cest do Egypta a Tuniska, řekla Topolová. Žádané jsou podle Bezděka hlavně klasické dovolenkové destinace, ke kterým patří Španělsko, Turecko nebo Spojené arabské emiráty. Letos je nově v oblibě také Madeira a Kapverdy, uvedla Topolová.

Zájezdy na poslední chvíli si podle ní kupují spíše mladší cestovatelé. "Vzhledem k tomu, že poptávka po cestování navázala na rekordní sezónu v roce 2022, očekáváme, že nabídky last minute budou letos omezené," řekla mluvčí Čedok Kateřina Pavlíková.