"Chci vám moc poděkovat za důvěru. Chci vám slíbit, že nadále budu vykonávat funkci předsedy s maximální energií a urputností. Ve prospěch našeho hnutí samozřejmě, ale hlavně ve prospěch všech občanů České republiky. Díky moc a těším se na další spolupráci," řekl Babiš po volbě.

V projevu krátce před volbou zopakoval, že hnutí má program pro všechny. "Jsem přesvědčen, že stát má fungovat jako rodinná firma. Rodinná firma je solidární, má vizi a cíl. Stát by se měl naučit od privátních firem, jak ony fungují," poznamenal. Delegátům také řekl, že jim může slíbit, že se nezmění, na druhé straně se ale chce učit z vlastních chyb.

Dopoledne premiér mimo jiné zkritizoval papalášství, které se podle něj v hnutí začíná projevovat. Jako příklad uvedl registrační značky na přání na autech nebo luxusní superby. Řekl také, že vidí někdy snahu o privatizaci krajských organizací. V projevu také slíbil zrušení superhrubé mzdy, snížení daní zaměstnancům, důležitá je podle něj také revize sociálních dávek či omezení počtu kontrol podnikatelů.

"Nebudeme lhát, nebudeme krást, budeme bojovat proti korupci a nehospodárnosti," prohlásil na závěr svého dopoledního projevu, který kritizovali někteří opoziční politici. Například podle místopředsedy poslaneckého klubu ODS Jana Skopečka se z Babiše stal politický Jekyll a Hyde. Na jednu stranu hnutí ANO slibuje úlevy živnostníkům, přitom ale zvyšuje jejich administrativní zátěž, míní.

Faltýnek obhájil křeslo 1. místopředsedy ANO, soupeře neměl

Prvním místopředsedou vládního hnutí ANO zůstává Jaroslav Faltýnek (56). Na dnešním sněmu hnutí v Praze získal 190 hlasů od 237 přítomných delegátů, tedy zhruba 80 procent hlasů. Jeho protikandidáti, středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová a bývalý brněnský primátor Petr Vokřál odstoupili z volby. Faltýnek tak neměl protikandidáta.

Faltýnek měl podporu většiny krajských sněmů na obhajobu své pozice. Podpořil ho i předseda a premiér Andrej Babiš. Faltýnek působí ve Sněmovně jako předseda poslaneckého klubu ANO a je i předsedou zemědělského výboru. Prvním místopředsedou ANO je od února 2015.

Pokorná Jermanová zdůvodnila své rozhodnutí mimo jiné tím, že by považovala za nefér nevyslyšet přání lídra hnutí, tedy Andreje Babiše. On má podle ní právo říct, koho chce jako svoji pravou ruku. Vokřál, který je brněnským městským zastupitelem, i zastupitelem Jihomoravského kraje, zase řekl, že funkce prvního místopředsedy je z velké části spojená s Prahou a prací ve Sněmovně.

Faltýnek v odpoledním nominačním projevu oceňoval hlavně jednotu hnutí. Vyzval k podpoře vlády ze všech pozic, které hnutí ovládá. Dopoledne před delegáty poznamenal, že funkce předsedy vlády i nejsilnějšího subjektu ve Sněmovně je pro ANO premiéra. "Z neznámého hnutí do čela vlády, to je obrovský úspěch. A proto to teď nesmíme pokazit," řekl. "Nesmíme zklamat své voliče jako tradiční politické strany před námi," apeloval na straníky. "Osobně věřím, že naše vláda plní program, který jsme voličům předložili," dodal.

Vondráček je nově místopředsedou ANO, další tři obhájili

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček se dnes stal nově místopředsedou hnutí ANO. Místopředsednickou funkci obhájili ministr životního prostředí a vicepremiér Richard Brabec, středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová a bývalý brněnský primátor Petr Vokřál. Druzí dva jmenovaní předtím odstoupili z boje o křeslo prvního místopředsedy hnutí, které tedy udržel Jaroslav Faltýnek. Místopředsedou se naopak nestal ostravský primátor Tomáš Macura označovaný za rebela hnutí.

Ještě před volbou odstoupil moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák.

Hlasovalo 237 delegátů, z toho jeden neplatně. Brabec získal 213 hlasů, Vokřál 195, Vondráček 186 a Jermanová 140. Neúspěšný Macura obdržel 115 hlasů, 47 delegátů hlasovalo proti a 74 se zdrželo.

Sněm bude pokračovat volbou řadových členů předsednictva, rozhodčí a smírčí komise a kontrolní komise. Místa v předsednictvu obhajují mimo jiné olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk, hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová či zastupitel Plzeňského kraje Jan Volný. Měl by do něj kandidovat i Macura.

Už dříve sněm rozhodl, že předsedou ANO zůstane premiér Andrej Babiš. Získal hlasy 206 z 238 delegátů, tedy 86,5 procenta hlasů. Proti hlasovalo 13 delegátů a 19 se zdrželo. Ve volbě neměl Babiš protikandidáta. Statutární místopředseda a šéf poslanců ANO Faltýnek získal 190 hlasů od 237 přítomných delegátů, tedy zhruba 80 procent hlasů.