reklama

"Právě včera (ve středu) byli v Praze, v Česku, zadrženi další dva údajní teroristé, s nimiž tento Iráčan tvořil společnou buňku," citovala DPA z Kicklova vystoupení v rakouském parlamentu.

Mluvčí českého policejního prezidia Eva Kropáčová ČTK sdělila, že zadržená dvojice je nyní v policejní cele a o jejím vydání do Rakouska rozhodne soud. "Můžeme potvrdit, že policisté z cizinecké policie včera (ve středu) na letišti Václava Havla v Praze na základě evropského zatýkacího rozkazu vydaného vídeňským zemským úřadem pro ochranu ústavy a boji proti terorismu, zadrželi krátce po příletu do České republiky dva cizince," uvedla Kropáčová.

Dvaačtyřicetiletý Iráčan zadržený ve Vídni podle německého státního zastupitelství zjevně sympatizoval s teroristickou organizací Islámský stát (IS). Rakouská prokuratura uvedla, že ve vlacích nikdo nepřišel o život jen díky technické chybě.

Iráčan je mimo jiné podezřelý, že spolu s několika dalšími osobami loni v říjnu natáhl ocelové lano mezi sloupy trakčního vedení nad kolejemi u bavorského městečka Allersberg, po kterých jezdí vysokorychlostní vlaky na trase Mnichov-Norimberk. Vznikla jen hmotná škoda.

V druhém případě z loňského prosince odhalili drážní zaměstnanci poškození trakčního vedení u kolejí mezi berlínskými nádražími Karlshorst a Wuhlheide.

Zadržený Iráčan čelí obvinění z pokusu o vraždu s teroristickým motivem, z těžkého poškození věci s teroristickým motivem a z členství v teroristické organizaci. V případě, že bude uznán vinným, hrozí mu až doživotí. Ve středu zadržela rakouská policie také jeho manželku. Na oba dnes soud uvalil vyšetřovací vazbu. Mluvčí soudu Christina Salzbornová podle APA uvedla, že podezření z teroru čelí oba manželé.

Muž se k činům, které mu jsou kladeny za vinu, již ve středu přiznal, podle dnešního sdělení soudu ale nadále odmítá, že jeho motiv byl teroristický. A odmítá i to, že by měl v úmyslu někoho zabít. Jeho manželka se podle Salzbornové k obvinění dosud nevyjádřila.

Podle obhájce Wolfganga Blaschitze zadržený Iráčan tvrdí, že jednal zcela sám. U soudu, který rozhodoval o jeho vazbě, uvedl, že jeho motiv byl politický. "Chtěl vyslat signál, protože se Německo podílelo na válečných operacích proti Iráku, jeho vlasti. Zabít ale při útocích nechtěl nikoho," řekl Blaschitz. Jeho klient u soudu rovněž odmítl, že by měl něco společného s dvojicí zadrženou na letišti v Praze.

reklama