reklama

Babiš při startu kampaně svého hnutí před volbami do Evropského parlamentu mimo jiné mluvil o tom, že chce Česko bránit před nesmysly z Bruselu. Promluvil také o řepce, kterou podle něj vymyslel právě Brusel. „Biopaliva, to vymyslel Brusel. Řepka, to je výmysl Bruselu,“ tvrdil česká premiér.

Sám Babiš přitom patří mezi největší pěstitele řepky. Firma Preol z holdingu Agrofert, který převedl do svěřenských fondů kvůli zákonu o střetu zájmů, z řepky vyrábí látku MEŘO (metylester řepky olejné), která se povinně přimíchává do nafty.

Na to poukazují například Piráti. „Řepka je prý výmysl Bruselu, který to Česku nařizuje, říká nejvýznamnější pěstitel řepky v Česku (a nejspíš v Evropě), který jezdí do Bruselu Česko dojednávat evropskou zemědělskou politiku,“ rýpnul si poslanec Mikuláš Peksa.

Premiér si podle něj dělá z Čechů dobrý den. „Tomu se říká dělat z lidí idioty v průmyslovém měřítku,“ varuje pirátský politik.

Ozvala se i TOP 09. „Andrej Babiš zase nemluví pravdu, když svádí pěstování řepky na EU. EU chce jen více energie z obnovitelných zdrojů. Pan Babiš si to vysvětlil po svém a rozšířil svůj byznys biopaliv z řepky. Bohužel mu to zase skoro 1/3 voličů uvěří,“ upozorňuje někdejší poslanec TOP 09 a starosta Bolatic Herbert Pavera.

reklama