reklama

Na výstavě se nachází dary z třiceti zemí světa. K nejzajímavějším předmětům patří podepsaný dres českého basketbalisty Tomáše Satoranského věnovaný prezidentem USA Donaldem Trumpem. Zápas Satoranského v NBA shlédl Babiš právě během státní návštěvy v Bílém domě u amerického prezidenta.

Úspěšný basketbalista se však s Babišem odmítl setkat. Vystavený dres je tak zajímavým předmětem, který kontroverzi dokumentuje. 

Opozičního poslance Miroslava Kalouska by však dres na výstavu nenalákal. Přál by si totiž spatřit jednu z nevyjasněných okolností, díky níž Andrej Babiš "získal" firmu Petrimex.

"Prosím o informaci, zda je na výstavě prezentován i zahraniční dárce daru, za který @AndrejBabis ukradl Petrimex. Pokud ano, jdu se podívat taky," napsal na Twitteru poslanec Kalousek.

Připomněl tak kauzu, kdy Babiš vyvedl z firmy Petrimex majetek prostřednictvím kyperské společnosti O. F. I., kterou měl vlastnit jeho bývalý spolužák z gymnázia na němž Babiš studoval, ale jeho jméno si už v současnosti Babiš nepamatuje. Petrimex investoval značné prostředky do Agrofertu a pak ho O. F. I. prodal za mnohem nižší částku, než byla jeho cena. Kyperská společnost, která sehrála důležitou roli v celé kontroverzní operaci, již také neexistuje.

Agrofert v současnosti patří do svěřenského fondu jediného obmýšleného (tj. vlastníka) tohoto fondu Andreje Babiše.

Kalousek tak byl pravděpodobně zvědavý na tyto dnes neznámé "dárce", kteří stáli u Babišova převzetí Agrofertu.

reklama