reklama

Lubomír Zaorálek je jedním z mála politiků, kteří byli na oficiální návštěvě KLDR. Zemi navštívil před čtrnácti lety v roce 2005 a cestu by chtěl zopakovat. 

Jejím cílem je navázat na jednání Američanů v čele s prezidentem USA Donaldem Trumpem. Podle Zaorálka by mohlo dojít k následnému povolení poměrů v tvrdé diktatuře, a tak by rád Česku umetl cestičku. Zastupovat chce v zemi nejen Českou republiku, ale také Evropskou unii.

Vzhledem k tomu, že KLDR měla dobré vztahy s komunistickým režimem v Československu, dá se očekávat, že česká dalegace bude v zemi v rámci možností vítána.

Všichni politici však nemají pozitivní pohled na státní návštěvu v zemi, kde vládne diktatura, která má na svědomí řadu politických vražd. 

Jiří Pospíšil přirovnal cestu ke kontroverzní výpravě komunistického poslance Zdeňka Ondráčka na ukrajinský Doněck. "Podobně jako Zdeněk Ondráček, který zavítal na pozvání do Doněcké lidové republiky, Lubomír Zaorálek zavítá na pozvání do KLDR. Nepředpokládám, že bude lobbovat za svobodu a propuštění politických vězňů. Nevím, komu tím pánové prospívají. České republice určitě ne," napsal na sociální sítě europoslanec Pospíšil.

V Zaorálkově delegaci bude také poslankyně a bývala ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) s poslanci Martin Ratiborský (ANO) a Jaroslav Holík (SPD).

reklama