reklama

Kubera ve svém projevu naznačil, že opětovně může přijít doba, kdy se budou odehrávat politické procesy. „Zde při otevření tohoto národního hřbitova hovořila bývalá vězeňkyně Malé pevnosti, dr. Milada Horáková. To, co nestihli nacisté, dokončili o pět let později komunisté. Kteří také tak nesnášeli jakýkoliv odpor, jiný názor, nesouhlas. Stále častěji mívám pocit, že ještě nedávno tak krutě živé vzpomínky na to, co se tady v Terezíně odehrálo, dnes blednou stále rychleji. Hodnoty, na kterých jsme tento památník stavěli, jsou víc a víc relativizovány a vítězí lhostejnost k naší vlastní minulosti.“

Předseda Senátu varoval před nezájmem k „opětovnému nárůstu totalitního uvažování, ve kterém tak nepokrytě platí, kdo není s námi, je proti nám a je potřeba ho umlčet. Vždyť totalita, nesnášenlivost k jiné rase, k jinému názoru může a má dnes zcela jinou podobu. Třeba zahalenou do slov ekologie, životní prostředí, rovnost pohlaví, politická korektnost a multikulturalismus.“

Právě toto jeho přirovnání vzbudilo celou řadu nevole Česká unie židovské mládeže na svém Facebookovém profilu napsala, že „ toto přirovnání nám přijde zcestné, urážlivé a zcela v rozporu s pietním aktem v Terezíně. Jakékoliv nálepkování je prvním krokem k vyčleňování části občanů a nepatří do demokratické občanské společnosti.“

Vůči Kuberovi se vymezily i ostatní senátoři. Několik z nich podepsalo výzvu, ve které se proti Kuberovým výrokům vymezují s tím, že to není oficiální stanovisko Senátu. „Distancujeme se od slov předsedy Senátu Jaroslava Kubery, která pronesl při hlavním projevu na Terezínské tryzně, a v nichž přirovnal ekologii, ochranu životního prostředí, rovnost pohlaví, politickou korektnost nebo multikulturalismus k totalitě a rasismu,“

„Tato slova Jaroslava Kubery považujeme vzhledem k utrpení obětí totalitárních režimů za vysoce neuctivá, vzhledem k místu piety, kde bylo ve jménu nacistické ideologie zavražděno několik tisíc našich spoluobčanů, za nemístná, vzhledem k absurditě použité analogie za zcestná a vzhledem k funkci předsedy Senátu a druhého nejvyššího ústavního činitele také za nedůstojná. Připomínáme, že už samotný ústavní pořádek České republiky zaručuje základní práva a svobody všem bez rozdílu pohlaví a také právo obyvatel na příznivé životní prostředí,“ uvádí se v textu, pod který se zatím podepsalo 16 senátorů a který zveřejnil bývalý rektor Univerzity Karlovy a nynější senátor Václav Hampl.

K veřejné omluvě vyzvaly Kuberu ve společném prohlášení také organizace Česká ženská lobby, Amnesty International, Greenpeace a Společnost pro trvale udržitelný život. Ještě dále šli potomci protinacistického odbojáře Evžena Šterna, kteří výroky šéfa Senátu označili za skandální a vyzvali ho nejen k omluvě, ale i k rezignaci na jeho ústavní funkci.

Občanský aktivita a bývalý zastupitel města Brno Matěj Hollan uvedl na svém Facebookovém profilu, že se jedná o ještě kontroverznější výrok než když Václav Klaus mladší přirovnal schvalování zákonů kvůli předpisům Evropské unie k rozhodování o složení židovských transportů do nacistických koncentračních táborů, za což byl později z ODS vyloučen. „To je něco tak nepředstavitelně odporného, co Kubera pronesl, že oproti tomu je ten výrok VKML o židovských transportech, za který ho ODS vyrazila, jen nevinná slovní hříčka. Očekávám, že k tomu ODS zaujme podobně razantní postoj.“

Podle novinářky Apoleny Rychlíkové z levicového zpravodajského webu A2larm se nedá očekávat, že by ODS svého dlouholetého člena vyhodila. „ Ačkoliv je Kuberův výrok s ohledem na kontext řádově úplně jinde, než byl ten, za který byl vyloučen Václav Klaus mladší, nevypadá to, že strana proti teplickému rebelovi zakročí podobně. Proč taky? Kubera jednoduše není Klaus, který byl – třeba i pro svou rodinnou historii – dlouho trnem v oku liberálnímu křídlu strany, podobně naladěnému typu voličů a v neposlední řadě i některým komentátorům, kteří v ODS pořád ještě (celkem nepochopitelně) vidí demokratickou alternativu k Babišovi.“

Podle Rychlíkové slova Kubery ukazují, že v Klaus „se svým fašizujícím, znesvobodňujícím a nenávistným přístupem, který politiku vnímá jako mentální skanzen z dávné minulosti“ nebyl v ODS nikdy sám. „Důležité je pochopit, že on (Kubera), Zahradil nebo Udženija jsou stranický standard, a ne nějaká marginální výjimka. Kdyby se Kuberův případ stávající předseda rozhodl řešit stejně jako ten Klausův, je otázka, kolik lidí by mu ve straně zbylo.“