reklama

"Dvěma osobám bylo sděleno podezření z přečinů výtržnictví a ublížení na zdraví," řekl pro server Pindur. Případem se tak nyní bude zabývat policie, která má na prošetření věci dva týdny. "Až to policie posoudí, předá spis zpátky státnímu zástupci se svým návrhem. Ten pak vyhodnotí další postup," doplnil státní zástupce.

Zkrácené přípravné řízení je obdobou trestního stíhání, jeho lhůta pro vyřízení začíná právě sdělením podezření. Používá se u méně závažných trestných činů a jeho výsledkem je trestní příkaz. Soud tak může, pokud by se podezření potvrdilo, uložit například peněžitý trest, podmínku nebo domácí vězení.

Server upozornil, že podle Feriho kamaráda Víta Nerudy po útoku zazněla od jednoho z útočníků rasisticky motivovaná nadávka "negři nejsou lidi". Rasový podtext útoku na Feriho, který má z otcovy strany předky v Etiopii, ale státní zástupce nevidí, píše server. Už dříve Pindur chování obou útočníků připisoval spíše alkoholu.


Incident v Boršicích se podle policie odehrál v neděli 21. dubna odpoledne. Poslance na veřejném prostranství napadli dva muži z Uherskohradišťska ve věku 25 a 48 let. Podle médií šlo o otce se synem.

Poslanecká sněmovna dnes v souvislosti s útoky na Feriho a také na někdejšího tajemníka bývalého prezidenta Václava Klause Ladislava Jakla odsoudila v usnesení vyvolávání nenávisti k lidem na základě jejich politického názoru. Nynější člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) Jakl byl v sobotu večer napaden v pražském metru.

Podle Klause šlo o politicky motivovaný čin s mimořádnou společenskou závažností. Policie útok prošetřuje. Jakl v loňských senátních volbách kandidoval v Praze 2 za SPD Tomia Okamury.

reklama