reklama

V Karlových Varech se odpoledne sešlo asi 250 lidí. Účast na demonstracích se v tomto městě podle zpravodaje ČTK na místě zjevně při každé další zvyšuje. Kromě obvyklých transparentů vyzývajících k demisi premiéra a "Konci vlády jedné straky" si dnešní transparenty utahovaly i z nedávného Babišova výroku z výroční schůze Česko-německé obchodní a průmyslové komory, kde při projevu o ekologii a zemědělství prohlásil, že v Česku "chceme zase motýle". Vpodvečer se protestní shromáždění očekává v Karlovarském kraji i v Sokolově.

Na Masarykově náměstí v Jihlavě demonstrovalo za odstoupení premiéra podle odhadu ČTK až pět stovek lidí, víc než 28. května. Demonstrující zaplnili prostor mezi morovým sloupem a obchodním centrem. V davu byly české vlajky i transparenty. Jeden z nich hlásal: "Jihlavě to není jedno, přijedeme na Letnou". Právě na pražské Letné se má 23. června konat další demonstrace. V metropoli dnes žádná akce není.

Princip svěřenských fondů, do kterých premiér kvůli zákonu o střetu zájmů vložil akcie svého holdingu Agrofert, se z pódia snažila vysvětlit jihlavská advokátka Eva Decroix. Četlo se i z rozbory advokátky Anny Dolejské, zda je Babiš jako veřejný činitel ve střetu zájmů.

Desítky lidí se sešly před městským úřadem v Benešově. Lidé si přinesli vlajku České republiky nebo Evropské unie, k vidění byly transparenty "Ano, teď už jdou dotace Agrofertu z naší kasy!" nebo "Demisi!". Další desítky demonstrovaly v Říčanech u Prahy. Zde byly vidění nápisy "Chceme méně parazitů, méně udavačů". Sešli se opět na Masarykově náměstí. Desítky lidí se sešly také v Kutné Hoře u morového sloupu. Další demonstrace se konala v Horních Břežanech.

Stovky lidí zpola zaplnily náměstí před radnicí v Liberci. Nad jejich hlavami se objevila hesla jako "Marie, Andreji, lidi vás tu nechtějí", "Kdo nemá dvě promile, chce demisi, ne motýle", "Svobodu a demokracii ti neprodáme Bureši", "Babiš vážně škodí Vám i lidem ve Vašem okolí". Demonstrace za demisi ministryně Benešové a odchod premiéra se v Libereckém kraji uskutečnily například i v Jablonci nad Nisou, České Lípě, Turnově, Novém Boru nebo Semilech, a v dalších 12 městech a obcích. "Chceme žít v demokratické zemi, chceme politiky, kteří budou občanům naslouchat a mluvit s nimi a nikoli je ignorovat a zesměšňovat," zaznělo dnes mimo jiné na hlavním libereckém náměstí.

Na zlínském náměstí Míru se dnes sešlo zhruba 400 lidí. Někteří měli vlajky a transparenty. Hlavní transparent na pódiu byl "Demisi vlády zlodějů!" Lidé drželi také nápisy "Nejsme ovce, Bureši!", "Stop Babišovi!", "Kdo chce víc, nemá nic", "Všetci kradnú, iba ja čerpám", "Udavači StB stydíme se za tebe", "Bureši, Zlín si nekoupíš!".

Na Masarykově náměstí v centru Hradce Králové demonstrují proti Babišovi, za nezávislost justice a za demokracii stovky lidí. Na transparentech účastníků se objevily například nápisy: "Demisi, Nezávislou justici, Nechceme Babišistán nebo Andreji, náš si nekoupíš".

"Odhaduji tak 1400 (lidí), celé náměstí od Masaryka je plné," sdělila ČTK SMS zprávou v 19:11 Radka Hübnerová z pořadatelského týmu. Podle ní se koná podobná demonstrace v Hradci Králové počtvrté. Demonstraci pořádá iniciativa Milion chvilek pro demokracii.

Mluvčí krajské policie Ivana Ježková ČTK v 19:30 řekla, že podle odhadů přišlo na Masarykovo náměstí okolo 450 lidí.

V davu vlály vlajky ČR i Evropské unie. Jeden z řečníků, kteří se střídali pod sochou prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, například řekl do mikrofonu: "Náš stát není majetkem nenasytného miliardáře".

V Královéhradeckém kraji se dnes konaly protesty také v Jičíně, Nové Pace, Lázních Bělohrad nebo v Náchodě. Podle policie v těchto městech byla účast mezi 140 až 200 lidmi. Protesty proti Babišovi a ministryni spravedlnosti Marii Benešové, jež podle pořadatelů ohrožuje nezávislost justice, jsou dnes pořádány ve více než 300 městech a obcích.

Demonstrace se po republice i v Praze konají od konce dubna. Jejich účastníci chtějí odstoupení Benešové, jejíž nedávné jmenování ministryní spravedlnosti vidí jako ohrožení nezávislé justice, která vyšetřuje takzvanou kauzu Čapí hnízdo - údajný dotační podvod týkající se premiéra. Dnešní akce je svolána zhruba ve třech stovkách měst a obcí vyjma metropole. V Praze se další protest má konat 23. června na Letné.

reklama