reklama

Celospolečenské ztráty způsobené dopravními nehodami podle státu loni překročily 82 miliard korun, což je 1,5 procenta hrubého domácího produktu.

Podle cílů Národní strategie bezpečnosti silničního provozu na období let 2011 až 2020 by se na konci období měl oproti roku 2009 snížit počet obětí na tuzemských silnicích o 60 procent a počet těžce zraněných o 40 procent. V roce 2009 měly dopravní nehody 832 obětí. Dosud se tak počet usmrcených snížil zhruba o třetinu. Stejný pokles nastal i u počtu těžce zraněných.

Ministerstvo dopravy si udělalo analýzu, podle které se nyní chce zaměřit na skupiny, které patří k nejohroženějším v provozu. Týká se to zejména chodců, motocyklistů, seniorů či mladé řidiče. Nejvíce pak podle ministerské analýzy zaostávají statistiky snižování obětí oproti vytýčeným cílům ve strategii v případě cyklistů a dětí a snižování nehod způsobených alkoholem nebo drogami.

Stát se proto chystá do naplňování strategie aktivněji zapojit kraje a obce, které chce přimět k vytvoření vlastních strategií bezpečnosti silničního provozu. Ministerstvo chce zintenzivnit i spolupráci s ostatními organizacemi, například neziskovkami.

Letní prázdniny jsou tradičně obdobím zvýšeného provozu na dálnicích i většího počtu dopravních nehod. Vloni policie během letních prázdnin vyšetřovala 17.835 dopravních nehod, při kterých bylo usmrceno 119 lidí. Dopravní policie i proto na začátek prázdnin naplánovala bezpečnostní akci, při které nasadí při prvních dvou prázdninových víkendech na silnice větší počet hlídek.

Loading...

2 komentáře (Poslední 09.07. 16:26) Napište svůj názor

reklama