Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na Pražském hradě se bojovalo: K výročí narození Karla IV. se konal rytířský turnaj

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Jana Maxová, EuroZprávy.cz

Praha - Na Pražském hradě dnes bojovali rytíři v rámci Velkých rytířských slavností. Turnaj byl inspirovaný 700. výročím narození Karla IV.

Právě proto byl scénář představení letos postaven na tom, že ho na počest narození syna pořádal Jan Lucemburský.

Vedle tohoto panovníka se na kolbišti utkali také rytíři z Česka, Německa, Francie, Itálie, Španělska a Anglie, bojoval i jejich pěší doprovod. Stovky diváků sledovaly celkem pět disciplín.

Rytíři chytali kroužky na kopí, v jízdě na koni strhávali šátky z lana, přesekávali jablka, překonávali hořící slámu a na závěr se utkali v tradičním souboji se dřevci. Dlouho vše nasvědčovalo tomu, že zvítězí Jan Lucemburský, ale nakonec ho nečekaně porazil český nováček na rytířských turnajích.

Představení nechyběl humor ani aktuální narážky. Jednoho opilého rytíře, který se místo meče pevně držel korbelu, musela zastoupit sličná manželka. Z Anglie zase přijel hrabě z Brexitu. Moderátor si několikrát neodpustil poznámku, že po brexitu musel projít celní a pasovou kontrolou. Překvapením na závěr byla akrobacie na koních.

Témata:  Pražský Hrad Karel IV.

Související

Aktuálně se děje

13. října 2025 9:06

Zemřela oscarová herečka Diane Keatonová (†79)

Světovou kinematografií otřásla velmi smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřela oscarová herečka Diane Keatonová, která se na vrcholu slávy držela několik dekád. Proslavily jí role v Kmotrovi či Annie Hallové. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy