Praha - Chtěli jste si od moře dovézt na památku pár mušlí? Ne ze všech zemí je to možné a na hranicích byste se mohli dostat do velkých problémů. Někde byste se dokonce mohli dopustit trestného činu a dostat pokutu až 1,5 milionu korun nebo strávit několik let ve vězení.
Suvenýry k dovoleným patří, vždy si ale předem zjistěte, co se z jednotlivých zemí smí a nesmí vyvážet. Podle úmluvy CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin je více než 33 tisíc druhů chráněno. Nejde přitom jen o živé organismy, ale i jejich části a výrobky z nich.
"Pokud je turista zachycen při vývozu nějakého nedovoleného suvenýru, může pro něj nastat nepříjemná situace například v podobě zmeškaného odletu nebo může být dokonce i zadržen," uvádí Michal Veber, tajemník Asociace cestovních kanceláří České republiky.
Pokud si přesto budete chtít některý ze zakázaných exemplářů domů přivézt, potřebujete vývozní povolení země, odkud cestujete, a zároveň dovozní povolení České republiky. Přečtěte si v tabulce zde, co si z různých částí světa nesmíte domů bez povolení dovézt.
"V mnoha zemích je porušení CITES přísně postihováno, často hrozí i několik let vězení. V České republice vám nezákonně dovezené exempláře budou po příletu zabaveny a bude vám uložena pokuta, která může být od několika tisíc až do 1,5 milionu korun dle závažnosti činu," varuje ředitel České inspekce životního prostředí Erik Geuss.
Témata: dovolená
Související
6. ledna 2023 14:01
14. září 2022 14:30
6. července 2022 10:52
2. července 2022 8:25
10. května 2022 17:48
22. března 2022 19:01