Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trpíte v létě nespavostí? Rady, jak se příjemně zchladit

Počasí v létě
Počasí v létě
Foto: Pixabay

Praha - Venkovní teploty přes den atakují hranici 35 stupňů a ani v noci není situace o moc lepší. Se spánkem se v horkých letních dnech zkrátka potýká snad každý a situaci řeší nejčastěji otevřeným oknem. To je ale jedna z největších chyb.

Usnout za žhavé tropické noci je sám o sobě úkol nelehký. Však to znáte, neustále se převalujete, přikrýváte se studnou stranou deky a vytoužený spánek stále nepřichází. Mnohdy není divu, na noc je totiž potřeba připravit se už ráno.

Jednou z nejčastějších chyb je celodenní větrání. Okno otevřené v průběhu dne totiž zapřičiní jediné - do bytu se dostane horký vzduch, kterého se už nezbavíte. Ideální je proto otevřít všechna okna ráno, udělat průvan a následně je zavřít. V ložnici poté nechte po celý den zatažené závěsy, čímž dosáhnete toho, že tato místnost bude o něco chladnější než ostatní. Zůstane v ní totiž ranní chladnější vzduch a nedostane se do ní horký vzduch, který dosahuje největší intenzity v poledne a odpoledne.

Okno lze nechat pootevřené i v noci. Pokud byste se ale rozhodli ustlat si v průvanu a otevřít všechna okna i na noc, vystavujete se riziku strnutí šíje nebo nachlazení. Lepší je proto před otevřené okno pověsit mokré prostěradlo nebo ručník a průvanu se v noci vyvarovat.

V horkém dni také myslete na dostatek tekutin. Pijte co nejvíce, nedohánějte ale zanedbaný pitný režim před spaním. Hrozí, že zatížíte ledviny, které vás v průběhu noci budou budit. Podobně je tomu i s večeří, ta by měla být v tropických dnech lehká a lehce stravitelná. Nejvhodnější je jíst 2 až 3 hodiny před spaním, ideálně například letní zeleninový salát nebo polévku. Vyvarujte se ale hladovění a spánku bez večeře, nebo vás bude prázdný žaludek trápit celou noc.

V horkých dnech se také vyvarujte pití kofeinových nápojů, a to až 4 hodiny před spaním. Podobně vám k lepšímu spánku nepřispěje ani konzumace většího množství alkoholu. Místo toho si dopřejte vlažnou nebo teplou sprchu. Zní to jako paradox, neboť většina lidí sáhne v létě spíš po studenější variantě, ale právě teplá sprcha roztáhne kožní póry a horkost poté lépe odchází z těla ven. Následně se tělo ochladí i usycháním, pokud po sprše vynecháe ručník a uschnete přirozenou cestou.

Vyvarujte se také práškům na spaní a klimatizaci. Ta sice místnost příjemně zchladí, v horkých dnech a nocích to ale může být silně kontraproduktivní. Hrozí totiž velké riziko nachlazení. Místo toho si můžete dát do lednice láhev s vodou a večer ji postavit do ložnice poblíž postele. Ochladí nejen okolní vzduch, ale navíc ho krásně zvhlčí.

Nežádoucí může být také používání ventilátoru. Ten totiž v létě většinou jen rozvíří horký vzduch, moc ho ale neochladí. Můžete ale použít jednoduchý trik a před větrák postavit misku s ledem nebo studenou vodou. Tím zaručíte, že vzduch, který bude ventilátor foukat po místnosti, bude mít tu správnou a příjemnou teplotu.

Podle průzkumu společnosti Gfk řeší problémy se spánkem téměř 50 % Čechů a v létě, kdy se situace zhoršuje, může nespavost vést dokonce až k sezónní depresi. Omezte proto v ložnici světlo a spěte bez mobilního telefonu pod polštářem nebo bez zapnuté televize. Rovněž nespěte nazí, místo toho se raději oblečte do bavlněného oblečení a ze stejného materiálu zvolte i deku a polštář. Ten můžete pár hodin před spaním navíc na chvíli ochdalit v mrazáku.

Během horkých dní a nocí také myslete na to, že pocení je teplem vyvolaný proces, který tělu pomáhá přirozeně se ochlazovat. Proto se mu nebraňte a nebraňte v něm ani dětem. Myslete však na to, že právě děti snáší horké počasí hůře než vy, protože jejich tělo neumí regulovat teplotu tak dobře, jako tělo dospělého člověka. Buďte proro vždy připraveni jim otřít čelo, krk, ramena a nohy jemně navlhčeným ručníkem pokojové teploty.

Témata:  spánek léto

Související

Aktuálně se děje

19. dubna 2025 20:10

Muž na drogách najížděl do lidí na Tachovsku. Skončil v rukou policie

Policie se zabývá řáděním muže, který na Tachovsku svým jednáním ohrozil hned několik osob. Jen zázrakem se nikomu nic nestalo. Podezřelý byl obviněn z pokusu o těžké ublížení na zdraví a z poškození cizí věci, policisté žádají o jeho vzetí do vazby. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Lenka Šimůnková

Skutečně spáchala Lenka Šimůnková sebevraždu? Otazníků přibývá, bojuje se i o hrob

V tragickém příběhu Lenky Šimůnkové, matky jedné z obětí masakru na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, přibývá otazníků. Poté, co žena nedávno zemřela po skoku do propasti Macocha, promluvila její matka Lenka Vondráčková. S bolestí a rozhořčením popisuje proměnu své dcery, její izolaci a osoby, které na ni měly zásadní vliv. Rodina navíc nevěří, že Lenka spáchala sebevraždu dobrovolně.