reklama

Perrine Rubyová z francouzského Státního ústavu zdravotnictví a lékařského výzkumu (INSERM) podle listu Le Figaro uvádí, že na spánek a sny mají vliv dva faktory: změna životního stylu a stres, jinak řečeno znepokojení týkající se covidu-19 a jeho dopadu na naši společnost. Spánek je narušován a časté noční buzení vede k tomu, že si sny více pamatujeme.

"Jsme režiséry našich snů," vysvětluje klinický psycholog a psychoanalytik Gérard Pavy. "Jsou výrazem naší současnosti i naší historie. Karanténa vyostřila naše úzkosti a do naší fantazie pronikají neklidné prvky spojené s dětstvím či prožitými traumaty. Ty se odrážejí v realitě," říká.

Jsou noční můry nutně špatným znamením? "Jedna z hypotéz o funkcích snů říká, že náš mozek zpracovává informaci tak, aby snížil její emotivní sílu," vysvětluje Perrine Rubyová, která má na mysli především zlé sny o uzavřenosti, udušení či chudobě. Psychoanalytik Pavy není udiven tím, že se objevují sny spojené s pořádkem, vztahující se k zákonu a proviněním. "Může to být velmi konkrétní a souvisí to s touhou porušit předpis, například že jsem šel ven bez povolení. Pokud jde o sny, žádný jejich výklad dosud nebyl nikdy vědecky potvrzen," zdůrazňuje.

Systém emotivní regulace může rozhodně vysvětlit poněkud bizarní stránku snů v této době. "Je to mechanismus, s jehož pomocí sen prožitek ze dne reguluje," vysvětluje Perrine Rubyová. "Bizarnost či metafora snu vytváří odlišnou emoci a spojuje věci, které k sobě normálně nepatří. To umožňuje získat odstup," dodává.

Jestliže byli všichni v izolaci, je možné, aby měli jakési kolektivní sny, které by se navzájem podobaly? "To není nemožné," připouští Gérard Pavy. "Život je divadlo na jeho scéně je dnes Emmanuel Macron, vláda, testy na covid-19, lékaři a zdravotní sestry, jimž jsme každý večer tleskali. Tento rituál je pro všechny stejný. Je tedy možné, že tyto prvky nalézáme ve svých snech, jako stejné úryvky z románu," dodává.

reklama