Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jedná se o korupci? Firmy, které sponzorují politické strany, mají větší úspěch u veřejných zakázek

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Praha - Firmy, které sponzorují politické strany, častěji vyhrávají v méně transparentních typech výběrových řízeních veřejné zakázky.

Vyplývá to ze studie think tanku IDEA při CERGE-EI. Novinářům ji dnes představili autor studie Ján Palguta a člen think tanku Filip Pertold.

Autoři studie pracovali s daty o zakázkách zadaných od ledna 2007 do konce roku 2013, které byly zveřejněny ve Věstníku veřejných zakázek. Finanční objem více než 56.000 tendrů zadaných 4500 státních, krajských a obecních úřadů byl přibližně v hodnotě 1,385 bilionu korun.

Autoři předpokládají, že celkový objem veřejných prostředků vydaných ve veřejných zakázkách byl minimálně dvojnásobný, protože byly vypsány v režimu legislativních výjimek nebo v režimu zakázek malého rozsahu. Ty ve věstníku povinně zveřejňovány nejsou.

Podle zjištěných údajů studie získali dárci ve sledovaném období více než 9250 zakázek, tedy 16,3 procenta z celkového počtu. Jejich finanční hodnota představovala zhruba 230 miliard korun, v průměru na rok tedy téměř 33 miliard. Asi 3500 soukromých společností podle Palguty za sledované období darovalo politickým stranám 764 milionů korun.

Studie podle autorů dokazuje, že firmy sponzorující politické strany vyhrály v otevřeném řízení, tedy při nejtransparentnějším typu zadávání zakázek, jen necelých 30 procent veřejných zakázek.

Témata:  firmy veřejné zakázky korupce

Aktuálně se děje

22. srpna 2026 21:58

Tereza Ramba natočila nový film. Druhou hlavní roli hraje David Švehlík

Režisér a scenárista Jiří Vejdělek zahájil natáčení romantické komedie Hubatá. Scénář filmu napsal spolu s komičkou Lucií Macháčkovou, která je autorkou dvoudílného bestselleru Historky z Tinderu a povídkové sbírky Svatební historky, za kterou získala Magnesii Litera v kategorii humoristická próza. Do rolí ústřední dvojice obsadil Terezu Ramba a Davida Švehlíka, v dalších rolích je podpoří Jana Švandová, Bea Hrnčiříková, Vojtěch Vodochodský, Patricie Solaříková, Pavel Kříž nebo Eva Leinweberová a Roman Slovák.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy