Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Praha jde tvrdě proti vozítkům segway. Zákaz se má rozšířit

Segway, ilustrační foto
Segway, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Praha - Pražští radní na svém úterním jednání projednají zákaz vozítek segway. Zákaz jejich vjezdu do pražské památkové rezervace se má rozšířit i mimo rezervaci, stojí v návrhu.

Zákaz bude platit v Praze 1, na části Vinohrad, Žižkova, Prahy 4 a Smíchova, v Libni a celých Holešovicích a Letné. Do těchto míst vozítka nebudou moci prakticky vůbec. Kromě zákazu vjezdu na chodníky, do pěších zón a na stezky pro cyklisty a chodce bude totiž zákaz platit i pro silnice.

Zákaz Praze umožnila změna zákona o silniční dopravě, která definovala, co to je segway. Do té doby zákon na dvoukolová elektrická vozítka pohlížel jako na chodce.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) ČTK řekla, že zákaz bude platit od první poloviny srpna. Proti omezení se postavila Asociace segway ČR, která sdružuje 25 firem. O zaměstnání prý přijde asi 300 lidí. Asociace hrozí městu žalobami.

"Vyšli jsme vstříc připomínkám jednotlivých městských částí a ten původní návrh ještě rozšířili. Myslím, že vozítka segway do centra města nepatří. Každý kdo se sem tam centrem města projde, musí vidět, že občas jde o zdraví," uvedla primátorka.

Pražská památková rezervace pokrývá celou Prahu 1 a část Prahy 2. Do památkové rezervace patří okrajově i části Prahy 4, Prahy 5, Prahy 6, Prahy 7 a Prahy 8. V Praze 6 ale na žádost radnice zákaz platit nebude.

Témata:  Praha segway Adriana Krnáčová

Související

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.