reklama

Novotný čelí obžalobě z toho, že v roce 1978 zařídil, aby dvě chartistky - bývalá televizní redaktorka Otta Bednářová a manželka novináře Karla Kyncla Jiřina Kynclová - přišly o invalidní důchod. Podle soudu se ale neprokázalo, že by Novotný rozhodnutí o invalidních důchodech nějak ovlivnil.

"To, že pracoval jako příslušník StB, nesvědčí o tom, že se měl dopustit jednání, které je mu kladeno za vinu. O tomto jednání nebyl předložen žádný důkaz," uvedla předsedkyně trestního senátu.

Akce Prevence postihla stovky odpůrců komunistického režimu v Praze a Středočeském kraji. Spočívala ve znemožnění nebo ztížení jejich profesního a společenského uplatnění různými opatřeními, jako bylo například odnímání invalidních důchodů, řidičských průkazů nebo odpojování telefonních linek.

Státní zástupce pro Novotného navrhoval symbolický trest, tříletou podmínku s pětiletým odkladem. Podle něj Novotného vinu prokazují zejména listinné důkazy. Obhájce naopak žádal zproštění obžaloby. "Já mohu jenom říci, že jsem na nikoho nepůsobil, nikoho jsem nepřesvědčoval," řekl Novotný ve své závěrečné řeči.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama