Opoziční hnutí ANO zřejmě podpoří na dnešní schůzi Sněmovny návrh vlády určující maximální ceny proudu a plynu pro menší spotřebitele. Podle předsedkyně sněmovní frakce ANO Aleny Schillerové přišlo rozhodnutí vlády ale pozdě, protože distributoři už nakoupili za vyšší ceny, stát tak podle nyní vyhodí 130 miliard korun z kapes daňových poplatníků.
Schillerová nicméně klubu doporučí předlohu projednat ve zrychleném režimu a později ho podpořit. ANO přinese v debatě pozměňovací návrhy, chce, aby maximální ceny energií byly stanoveny pro výrobce, nikoli distributory. Před schůzí pléna Sněmovny návrh představil novinářům exministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.
Opoziční SPD připravila k návrhu kabinetu několik balíčků změn, řekl novinářům předseda hnutí Tomio Okamura. Kabinet podle něj nastavil stropy extrémně vysoko. "Češi budou platit i poté čtyřikrát více než Slováci, je to naprosto nedostatečné řešení a výsměch občanům," uvedl. Kabinet chce, aby lidé za silovou elektřinu platili maximálně šest korun za jednu kilowatthodinu (kWh), za plyn pak tři koruny za kWh. SPD chce, aby částky byly 1,50 Kč u elektřiny a koruna u plynu. Kabinetu však nabízí i další kompromisní varianty až do pěti korun u elektřiny a poloviny této částky u plynu. Strop by se pak měl podle SPD týkat všech odběratelů.
Pro výrobce chce ANO limit 1500 korun za megawatthodinu elektřiny. V případě, že Sněmovna rozhodne o úpravě cen pro distributory, zastropování cen navrhne ANO na třech korunách za jednu kilowatthodinu (kWh) silové elektřiny včetně DPH a 1,50 koruny za kWh plynu, to je polovina ze stropů navrhovaných vládou. Díky nižším cenám se podle Havlíčka stát bude moci vyhnout dalším opatřením a cestu k dostupným energiím zjednoduší.
Sněmovní hospodářský výbor ve čtvrtek návrh vlády jednomyslně doporučil. Novelu energetického zákona bude Sněmovna schvalovat dnes ve zrychleném režimu ve stavu legislativní nouze. Podle Schillerové ANO chce, aby zazněly jeho argumenty, pokud se tak stane, schůzi tato opoziční strana nebude protahovat do pozdních hodin. Výbor ve čtvrtek nedoporučil žádný pozměňovací návrh. Ve sněmovním systému už se objevily téměř dvě desítky pozměňovacích návrhů od poslanců SPD, kteří chtějí především zavést horní cenovou hranici přímo do zákona.
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) uvedl po jednání výboru, že pokud se podaří zákon schválit, bude Česko rozsahem pomoci proti vysokým cenám energie patřit k evropským zemím, které pomáhají nejvíc.
Vláda bude moci zastropovat ceny elektřiny a plynu v případě takzvané mimořádné tržní situace. V důvodové zprávě k předchozí novele energetického zákona z letošního léta, kterou se zaváděl úsporný tarif pro domácnosti, vláda uvedla, že "mimořádnou tržní situací se rozumí stav, kdy se podstatná část občanů státu dostává do vážných finančních problémů v důsledku vysoké ceny elektřiny nebo zemního plynu a tento stav není možné, dostatečné nebo vhodné řešit jiným druhem státní pomoci, jakým je například příspěvek na bydlení."
Novela umožní také snáze vypovědět smlouvu těm spotřebitelům, kteří v ní mají stanovené takzvané spotové ceny, tedy ceny odvozené od vývoje na burzách. Před takovými smlouvami varuje Energetický regulační úřad. Vláda uvádí, že toto opatření má zajistit účinnou ochranu zranitelných zákazníků před kontrakty, které mohou podléhat cenovým výkyvům z důvodu nestability trhů.
Témata: Hnutí ANO, Alena Schillerová, elektřina
Související
21. listopadu 2024 21:07
12. listopadu 2024 10:42
20. října 2024 15:59
19. září 2024 19:04
3. září 2024 19:19
15. července 2024 14:40