reklama

Projednání vládní předlohy na lednové řádné schůzi zablokovali poslanci opozičního hnutí SPD. Kabinet Petra Fialy (ODS) chce, aby dolní komora schválila pandemickou novelu zrychleně ve stavu legislativní nouze. Platnost základních částí zákona o možnosti vydávání protikoronavirových restrikcí končí za současného stavu s posledním únorem.

"Vidíme jak moc zákon rozděluje společnost. Už jen kvůli tomu by se měl projednat řádně a řádně vysvětlit společnosti," řekla Schillerová. Proti přijetí zákona dnes opět lidé demonstrují na Malostranském náměstí v Praze, nedaleko sídla Sněmovny.

Podle šéfky klubu chybí v zákoně jeho časové omezení. Vládní koalice se ale podle Fialy dohodla, že platnost zákona omezí letošním rokem. Původně kabinet navrhl, aby bylo možné vydávat protikoronavirová mimořádná opatření neomezenou dobu. Podle Schillerové zákon také příliš rozšiřuje pravomoci některých resortů. V případě zhoršení koronavirové situace lze podle ní využít nouzový stav, z kterého se ale "stalo sprosté slovo".

Také podle předsedy ústavně-právního výboru Radka Vondráčka nejsou splněny podmínky legislativní nouze. "Byli bychom připraveni to projednat, souhlasili bychom se zkrácením lhůty pro druhé a třetí čtení, ale tady se snaží vytvářet paralelní krizovou legislativu, kterou už máme," uvedl. "Sami diskvalifikují svůj návrh pro případné projednání před Ústavním soudem," dodal k postupu vládní koalice.

"Přijímáme zákon, u kterého víme, že má zásadní nedostatky a že když bude podroben přezkumu u Ústavního soudu, tak asi neprojde," doplnil Vondráček. Za klub ANO by podle Schillerové dnes k zákonu mělo vystoupit zhruba sedm až osm poslanců, kromě ní také lékaři nebo právníci.

Místopředseda zdravotnického výboru Julius Špičák řekl, že zákon je problematický i z hlediska obsahu. Zmínil například možný velký zásah do školních a mimoškolních aktivit. Zároveň ale novela neumožňuje na rozdíl od nouzového stavu omezit shromažďování a pohyb obyvatel, což je sice podle Špičáka nepopulární, ale pro zabránění šíření epidemie funkční opatření.

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák kritizoval, že nebyly do zákona zakotveny požadavky hejtmanů s výjimkou povinnosti projednat s lídry krajů opatření, aby na ně byli připraveni. Podal pozměňovací návrh, díky kterému by hejtmani měli možnost projednat s hygienickými stanicemi opatření, která považují v krajských krizových štábech za důležitá.

Novela předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona budou moci zahrnout omezení širšího okruhu činností než teď. Úřady budou moci nařídit testování na covid-19 také například podnikatelům, studentům, žákům a předškolákům, nejen zaměstnancům a jiným pracovníkům. Nařízení izolace nebo karantény budou moci orgány ochrany veřejného zdraví podle předlohy oznamovat lidem i telefonicky nebo krátkou textovou zprávou. Možnost vydávat opatření pro své resorty mají dostat také ministerstva obrany a vnitra.