Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ANO zakládá novou evropskou frakci, potvrdil Babiš

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

Hnutí ANO jako vítěz nedávných evropských voleb v Česku založí v Evropském parlamentu novou frakci, která bude vystupovat proti migraci a prosazovat úpravy Green Dealu. Uvedl to expremiér Andrej Babiš ve čtvrtek na sociální síti Instagram. 

"V Evropském parlamentu založíme novou frakci proti migraci a za změnu Green Dealu. Brzy se dozvíte víc," napsal Babiš. Ve vysílání CNN Prima News pak upřesnil, že v programu nového uskupení by měly být řešeny i otázky suverenity a bezpečnosti.

Expremiér zatím nechtěl prozradit, s kým nejsilnější opoziční hnutí v Česku frakci utvoří. "Řekneme to, myslím si, v pondělí. Uvidíme, kolik europoslanců se nám podaří přesvědčit," vysvětlil.

ANO oznámilo minulý týden na tiskové konferenci, že odchází z liberální frakce Renew Europe i z Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE). Zdůvodnilo to tím, že nemohlo prosazovat volební program, s nímž šlo do eurovoleb. 

"Chtěli jsme prosadit náš program. Jsme bohatá nevěsta, druzí za Macronem. Nepodařilo se, tak jsme odešli," zopakoval dnes Babiš v televizním vysílání. 

ANO získalo v červnových evropských volbách 26,14 procenta hlasů a sedm mandátů, což je o jeden více než minule. Koalice Spolu má 22,2 procent hlasů a bude mít šest europoslanců, což je o dva méně než dosud. Přísaha a Motoristé získali s 10,26 procenty hlasů dva mandáty a koalice Stačilo!, vedená KSČM, získala 9,56 procent hlasů a také dva mandáty, což je dvojnásobek oproti minulým volbám. Starostové si letos zdvojnásobili počet mandátů na dva se ziskem 8,7 procent hlasů, zatímco Piráti budou mít se ziskem 6,2 procent hlasů místo tří pouze jednoho europoslance. SPD s Trikolorou udrželo jeden mandát z původních dvou.

Témata:  Hnutí ANO Andrej Babiš Evropský parlament

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 15:36

Izraelský útok v Gaze: Podle Hamásu nepřežilo více než 70 lidí

Desítky mrtvých si vyžádal sobotní útok ve městě Chán Júnis v Pásmu Gazy. Podle Hamásu byly zasaženy stany pro vysídlence, přičemž zemřelo 71 lidí a dalších 289 osob utrpělo zranění. Izraelci tvrdí, že cílili na vojenského velitele palestinského militantního hnutí Muhammada Dajfa. O tragické události informovala agentura AP či web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy