reklama

"I rozvolňování musí být uvážlivé a pozvolné. Hrozí návrat k růstu, kdyby se stalo něco neočekávaného," uvedl ministr. Podle ministra klesají denní přírůstky nově pozitivních i takzvané reprodukční číslo, tedy průměrný počet dalších lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný. Snižuje se i počet hospitalizovaných, v současné době jich je 4888 a z nich 1131 na JIP.

Ve středu se otevřely registrace k očkování proti covidu-19 pro věkovou skupinu 65 až 69 let. Podle Arenbergera se bude dál postupovat po pěti letech věku. Na konci června bude při očekávaném tempu dodávek vakcín a rychlosti očkování možné otevřít registrace pro lidi nad 40 let.

K dnešnímu dni bylo podle něj dodáno do ČR zhruba 2,6 milionu dávek a aplikováno bylo přes 2,3 milionu. Arenberger ocenil, že více lidí má zájem se nechat očkovat. "Zájem o očkování stoupl proti počátku, kdy se s očkováním začalo, asi na dvojnásobek," dodal.

Ministerstvo představilo výsledky průzkumu, který si nechalo zpracovat agenturou STEM. Podle něj má zájem nechat se očkovat 69 procent lidí, na začátku prosince to bylo 39 procent. Podle dalšího průzkumu agentury P&Q z konce března má zájem o očkování 61 procent lidí, na počátku roku to bylo o deset procent méně.

Podle průzkumu se také 71 procent obyvatel domnívá, že je nutné, aby vakcínu schválila Evropská léková agentura. Dvě třetiny lidí by se nechaly naočkovat látkou Pfizer/BioNTech, více než polovina také vakcínou Moderna a Johson & Johnson. Asi 48 procent by souhlasilo s očkováním vakcínou AstraZeneca, ale 29 procent by ji odmítlo. Ruská vakcína Sputnik V má podle průzkumu důvěru 25 procent české veřejnosti. "Ani tato vakcína nemá potenciál přesvědčit obecné odpůrce očkování," uvedla k tomu agentura STEM.

Podle ministra se ukazuje pozitivní vliv očkování na nákazy u zdravotníků. Očkovaných je 70 procent lékařů a polovina nelékařského personálu.

reklama