reklama

Podle serveru ve čtvrtek vydal ředitel sekce vojenského zdravotnictví Zoltán Bubeník rozkaz, kterým zrušil odborný pokyn ke sjednocení postupu při odmítnutí nařízeného očkování zaměstnancem resortu ministerstva obrany. Ten pocházel ze srpna 2020 a nařizoval, že pokud zaměstnanec resortu odmítne povinné očkování, nesplní tak požadovanou lékařskou prohlídku, což znamená odchod do civilu.

Ministerstvo obrany serveru sdělilo, že odborný pokyn se stal obsoletním (neaktuálním), protože přímo navazoval na jiné rozhodnutí orgánu ochrany veřejného zdraví. "V současné době není nutné vydat v této věci další odborný pokyn," uvedl úřad.

Server připomněl případ vojáka Roberta Mikuláše, který nedávno vyhrál soudní spor s armádou poté, co v ní kvůli odmítnutému očkování musel skončit. Propuštěn byl po 15 letech služby, když odmítl třetí dávku povinného očkování proti klíšťové meningoencefalitidě. Důvodem odmítnutí bylo, že po druhé dávce začal mít potíže s roztroušenou sklerózou. Podle lékařů se dá předpokládat vztah mezi očkováním a vypuknutím nemoci. Mikuláš soud vyhrál.

Podle ministerstva však rozhodnutí Bubeníka s rozsudkem nesouvisí. Proti rozsudku úřad nebude podávat kasační stížnost, uvedl server.