reklama

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) bude mít podle ministra v příštím roce k dispozici více než 79 miliard korun, což představuje dosud nejvyšší rozpočet.

V roce 2024 plánuje stát dokončit celkem 17 jednotlivých dálničních staveb na osmi různých dálnicích. Největší rozšíření se očekává na dálnici D4, kde se písecká část rozroste o 32 kilometrů.

Dálnice D4 je budována formou PPP projektu s účastí soukromého investora. Dalších 28,4 kilometru přibude na jihočeské části D3, přes 21 kilometrů na D55 od Babic do Bzence a téměř 11 kilometrů na chomutovské D7.

Stát má v plánu otevřít také 12 staveb v rámci silnic první třídy s celkovou délkou 29 kilometrů, včetně přeložky u Klatov na silnici I/27 a obchvatu Jaroměře na I/33.

Ministerstvo dopravy informovalo, že v současné době je rozestavěno přes 189 kilometrů dálnic. V příštím roce má být zahájena stavba dalších 117,8 kilometru dálnic a 47 kilometrů silnic první třídy.

Plány zahrnují například pokračování Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1, úseky na dálnicích D3, D6 a D7. V případě příznivého vývoje plánuje ministerstvo začít také s výstavbou části dálnice D35.

V letošním roce bylo zprovozněno méně nových dálnic. Dokončeny byly dvě dálniční stavby, konkrétně první etapa úseku z Bělotína do Rybí na dálnici D48 a dostavba obchvatu Loun na D7. Větší důraz byl kladen na silnice první třídy, kde bylo otevřeno téměř 55 nových kilometrů, včetně úseků I/27 mezi Šlovicemi a Přešticemi a I/36 mezi Časy a Holicemi.