Kabinet ji připravil kvůli koronavirové krizi, protože zákonný podklad pro ukládání pokut podnikatelům a firmám za porušování restrikcí vydaných na základě krizového zákona chyběl. Nyní je v Česku epidemie covidu-19 na ústupu a opatření se už od ukončení nouzového stavu opírají o jiné zákony.

Senát předlohu zamítl už v lednu. V dolní komoře se hlasování o ní odkládalo, protože provládním stranám chybělo kvůli karanténám a nákazám poslanců nejméně 101 hlasů pro prosazení novely. Dnes pro ni zvedlo ruku 79 ze 161 přítomných poslanců. Pro přehlasování senátního veta nehlasovali ani někteří poslanci koaličních ANO a ČSSD, a také komunistů, kteří menšinový kabinet v dolní komoře do poloviny dubna tolerovali.

Senátoři zamítnutí novely zdůvodňovali tím, že je horní hranice pokuty neúměrně vysoká a vedla by k likvidaci firem a živnostníků, kteří se potýkají s dopady restrikcí. Poukazovali na to, že vládní opatření proti koronaviru byla přijímána prakticky každodenně a s mnoha výjimkami a byla tím nepřehledná.

Vláda ale tehdy uváděla, že novela má "zcela stěžejní vliv na řešení krizové situace". "Konkrétně lze poukázat zejména na nedodržování omezení či zákazu v provozovnách stravovacích služeb, především v restauracích či barech," stálo v důvodové zprávě. Podle tvůrců novely se jednalo o narovnání stavu, kdy bylo možné vymáhat s možností postihu jen opatření vydaná na základě zákona o ochraně veřejného zdraví.

Předloha měla upravit také pravomoc státní i obecní policie. Policistům a strážníkům měla dát obecné právo dodržování restrikcí kontrolovat a řešit porušení povinností jednotlivců, podnikatelů i firem pokutou na místě.