ČTK dnes nominace a vyjádření Schillerové poskytlo hnutí ANO.

Funkční období vedení a dalších orgánů ANO trvá do 17. února. Původně se měl republikový sněm uskutečnit koncem loňského ledna, odložen byl ale kvůli koronavirové pandemii.

Havlíček obdržel nominaci na prvního místopředsedu v deseti krajích, Schillerová ve dvou. "Účastnila jsem se několika nominačních sněmů, kde jsem potvrdila svůj zájem kandidovat na post řadové místopředsedkyně, a to platí. Za nominace na první místopředsedkyni děkuji, vážím si jich, ale takovou ambici, i vzhledem ke spoustě práce v Poslanecké sněmovně, nemám," sdělila.

Na řadové místopředsedy obdrželo nominaci osm členů, mimo jiné dosavadní místopředseda a bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec, který ČTK potvrdil, že se o funkci bude ucházet. Nejvíc nominací získala Schillerová, dále bývalý šéf Sněmovny a aktuální místopředseda ANO Radek Vondráček, který se ale podle dřívějšího vyjádření pro ČTK chce soustředit spíše na pozici předsedy sněmovního ústavně-právního výboru, a moravskoslezský hejtman a předseda školského výboru Sněmovny Ivo Vondrák.

Dalšími nominanty na místopředsedu jsou Havlíček, místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová, ostravský primátor Tomáš Macura a s nominací z Olomouckého kraje též Jaroslav Faltýnek, bývalý první místopředseda hnutí. V říjnu 2020 na pozici rezignoval po nočním setkání s tehdejším ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou v restauraci, která měla být podle protikoronavirových opatření zavřená.

Bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová, která je místopředsedkyní hnutí nepřetržitě od roku 2015, podle nedávného vyjádření pro ČTK nominace na krajském sněmu také obdržela, ale nepřijala je.

Na pozici člena předsednictva má nominaci 15 zástupců ANO. Jsou jimi Brabec, Mračková Vildumetzová, Schillerová, Vondráček, Vondrák a dále zlínský hejtman Radim Holiš a poslanci Jaroslav Bžoch, Jana Pastuchová, Roman Kubíček, Ladislav Okleštěk, David Kasal, Jan Volný, Josef Bělica, Josef Kott a Zuzana Ožanová.

Podle stanov hnutí má předsednictvo předsedu, prvního místopředsedu, až čtyři místopředsedy a dalších až osm členů. Aktuálně má kromě předsedy Babiše tři řadové místopředsedy a sedm dalších členů.