Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Babiš měl k Čapímu hnízdu vztah, nemohlo se rozhodovat bez něj, řekla svědkyně

Čapí hnízdo je areál, který se nachází v části obce Dvůr Semtín v katastrálním území Tomice u Votic v obci Olbramovice ve Středočeském kraji, na okraji Přírodního parku Džbány-Žebrák. Areál staveb, určený k rekreačním a odpočinkovým účelům, vlastní podle zdrojů prostřednictvím několika firem politik a podnikatel Andrej Babiš.
Čapí hnízdo je areál, který se nachází v části obce Dvůr Semtín v katastrálním území Tomice u Votic v obci Olbramovice ve Středočeském kraji, na okraji Přírodního parku Džbány-Žebrák. Areál staveb, určený k rekreačním a odpočinkovým účelům, vlastní podle zdrojů prostřednictvím několika firem politik a podnikatel Andrej Babiš.
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš měl k Čapímu hnízdu vztah, žádné zásadní rozhodnutí se nesmělo učinit bez něj, řekla dnes u pražského městského soudu reklamní a marketingová specialistka Tereza Svěráková. V kauze kolem dotace pro společnost Farma Čapí hnízdo čelí vedle Babiše obžalobě i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Oba obžalovaní vinu odmítají. Hlavní líčení pokračuje výpověďmi dalších svědků.

S Babišem se Svěráková podle své výpovědi poprvé setkala v roce 2012. Kontaktoval ji prý s tím, že na ni má dobré profesní reference, a na Čapí hnízdo ji pozval. Překvapilo ji, jaký vztah Babiš k projektu měl. "Co pro mě bylo bez jakýchkoli pochyb, byl vztah pana Babiše k projektu. S projektem se velmi identifikoval," vypověděla Svěráková. Projekt podle ní Babiš nazval svým "dítětem", řekl podle ní také, že Čapí hnízdo je "to nejlepší, co kdy vybudoval". Žena nyní podle svého vyjádření pracuje v týmu kandidátky na prezidentku Danuše Nerudové.

Babiš po výpovědi svědkyně uvedl, že ho výpověď překvapila, protože si na Svěrákovou nepamatuje. Svědkyně má podle něj "bujnou fantazii". "Co absolutně kategoricky vylučuji, je, když paní svědkyně mluví o tom, že jsem ji měl pozvat na soukromou návštěvu," řekl Babiš. Odmítl také, že by Čapí hnízdo mělo být jeho soukromým sídlem. Nagyová uvedla, že v roce 2012 na Farmě Čapí hnízdo nepůsobila, forma společnosti navíc podle ní již v té době nebyla pro udělení dotace podstatná.

Soud dnes také vyslechl úřednici Evu Filipovou, která dohlížela na čerpání dotace společností Farma Čapí hnízdo. Žena totiž v prvním týdnu hlavního líčení po odchodu z jednací síně naznačila, že toho o obžalovaném expremiérovi mohla říct víc. Filipová odmítla, že by se o svém výslechu bavila s novinářkou Deníku N, který její vyjádření zveřejnil. Větu prý řekla svému bývalému kolegovi na chodbě soudu, server pak podle ní vyjádření zveřejnil v "podstatně modifikované podobě". Soudu dnes Filipová řekla, že při svém předchozím výslechu nezmínila svou soukromou návštěvu Čapího hnízda v roce 2011.

K soudu dnes dorazila i finanční ředitelka Agrofertu Petra Procházková, předseda trestního senátu Jan Šott ji má v plánu vyslechnout ještě dopoledne. Procházkovou ve svých výpovědích zmínila řada svědků.

Babiš podle obžaloby zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Státní zástupce tvrdí, že to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala.

Čapí hnízdo nebylo soukromým projektem Babiše, řekla naopak Procházková

Společnost Farma Čapí hnízdo nebyla v době žádosti o dotaci součástí Agrofertu. Před pražským městským soudem to dnes vypověděla finanční ředitelka Agrofertu Petra Procházková. Uvedla, že projekt nevnímala jako soukromý plán Andreje Babiše, nemělo podle ní jít ani o jeho soukromé sídlo. Babiš podle ní vůči Farmě Čapí hnízdo žádnou řídicí funkci nevykonával.

V případu kolem udělení padesátimilionové dotace společnosti Farma Čapí hnízdo čelí kromě předsedy hnutí ANO stíhání i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová, oba v minulosti obžalobu odmítli. Státní zástupce pro ně navrhuje podmínky a peněžité tresty.

Procházková dnes soudu řekla, že původním záměrem bylo vybudovat školicí středisko pro Agrofert, následně se ale rozhodlo o tom, že půjde o multifunkční areál otevřený veřejnosti. O projekt ale projevila zájem společnost Farma Čapí hnízdo. Ta podle Procházkové v době udělení dotace pod Agrofert nepatřila. O tom, že akcie Čapího hnízda vlastnili členové Babišovy rodiny se prý dozvěděla až z projevu Babiše v Poslanecké sněmovně v roce 2016.

Agrofert pro společnost Farma Čapí hnízdo vedl účetnictví, ručil také společnosti za úvěr u banky HSBC. Procházková odmítla, že by bance poskytla informaci, že by Čapí hnízdo bylo součástí Agrofertu. Pomáhala ale sjednat podmínky úvěru.

Procházkovou ve své výpovědi zmínila řada předchozích svědků. Filip Koutný, bývalý zaměstnanec oddělení finančních trhů banky HSBC, uvedl, že se od Procházkové o projektu Čapího hnízda dozvěděl. Řekl, že Procházková mu také řekla, že jde o Babišovu "srdeční záležitost". Babišův syn Andrej Babiš mladší soudu řekl, že za její přítomnosti v sídle Agrofertu podepsal asi dvacetistránkový dokument, se kterým se blíže neseznámil. Procházková dnes uvedla, že Babišovi mladšímu pomáhala se zřízením bankovního účtu a platební karty.

Finanční ředitelku Agrofertu v září zmínil i podnikatel Jan Bareš, který by měl znovu vypovídat dnes odpoledne. Babiš podle něj chtěl farmu původně pro soukromé účely, pak se ale nadchnul pro návrh architekta Jiřího Javůrka, ve kterém byly i části pro veřejnost. Procházková podle Bareše nechtěla, aby byla farma součástí Agrofertu, odmítala ji i firma ZZN Pelhřimov. Bareše chtějí znovu vyslechnout Babišovi obhájci, podle nich v jeho výpovědi zazněly nové informace.

Znalec bude zkoumat, zda podpis k převodu Čapího hnízda patří Babišovi staršímu

Znalec bude v kauze udělení dotace společnosti Farma Čapí hnízdo zkoumat, zda podpisy na listinách k převodu akcií firmy patří předsedovi hnutí ANO a bývalému premiérovi Andreji Babišovi. Novinářům to dnes u Městského soudu v Praze řekl mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Znalec Aleš Čulík v září uvedl, že podpis Andreje Babiše mladšího na listině k nabytí akcií společnosti pravděpodobně není pravý a že našel některé podobnosti s písmem Babiše staršího, nemohl ale učinit kategorické závěry.

"Můžu potvrdit, že státní zástupce opatřením přibral znalce k doplnění znaleckého posudku z písmoznalectví. Opět byl přibrán pan Čulík a doplněným opatřením mu byl uložen znalecký úkol, aby se zabýval vyloženě otázkou, zda podpisy na třech listinách odpovídají podpisu Andreje Babiše strašího, nikoli Andreje Babiše mladšího," řekl Cimbala. Posudek by podle něj měl být zpracován do 10. prosince, hlavní líčení je kromě tohoto týdne nařízeno i v týdnu od 19. prosince.

Pokud by Andrej Babiš starší odmítl poskytnout znalci srovnávací vzorek, musel by podle Cimbaly znalec určit, zda může k závěrům dojít ze vzorků, které má k dispozici, případně z těch, co jsou veřejně dostupné.

Čulík zkoumal v kauze pravost tří podpisů Babiše juniora. U soudu v září řekl, že nalezl rozdílné znaky, ale že jeho závěr je "ve formě pravděpodobnosti". Při porovnání s písmem Babiše staršího pak našel "podobnosti, které mohou nasvědčovat autorství". Formulovat jednoznačný závěr ale podle jeho tehdejšího vyjádření bylo předčasné.

Babiš starší v září odmítl, že by podpis falšoval. Zároveň uvedl, že jeho syna "totálně zneužil polistopadový kartel a mafiánští novináři", upozornil na jeho zdravotní potíže.

Témata:  Andrej Babiš farma Čapí hnízdo

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.