Stát podle Babiše nyní nutně potřebuje až 500 lidí, kteří mají zkušenosti s prací v call centrech, aby pomáhali s dohledáváním kontaktů nakažených. Vyzval proto firmy s proškolenými operátory, aby se úřadům přihlásily. "Potřebujeme profesionály. I když proškolíme lidi, kteří se nám přihlásí, tak to není ono. A nemáme čas," uvedl.

Občany premiér vyzval, aby řádně nosili roušky i na nose a také, aby neodkládali svůj termín testu na covid-19. Podle Babiše řada lidí nedorazí ani na termín, na který jsou objednaní. "K pátku evidujeme 37.440 žádanek na test covid-19 a bohužel lidi nechodí na odběrná místa. Chci všechny vyzvat, i když je nepřízeň počasí, abyste přišli," řekl. Hrozí podle něj, že lidé před otestováním nakazí další.

Apeloval také na provozovatele, aby dohlíželi na dodržování rozestupů a odchod lidí poté, co v souladu s vládními opatřeními hospody a restaurace ve 20:00 zavřou. "Je vidět, že klienti zůstávají kolem restaurací, nedodržují vzdálenosti. Chápu, že mladí lidé se chtějí bavit, ale jsme v situaci, která je vážná," řekl.

Babiš dodal, že si ekonomiku zavřít nepřeje. "Ale pokud budou predikce, že to nemocnice nezvládnou, tak to nemůžu vyloučit," uvedl. Dnes večer ve 20:00 bude o epidemii jednat ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) s expertní epidemiologickou skupinou. Poté bude hovořit s Babišem, v pondělí by se situací měla zabývat Bezpečnostní rada státu i vláda. "Budeme akceptovat rozhodnutí expertů. Nepřejeme si izraelský nebo italský scénář, ale ten nárůst je obrovský," řekl.

Premiér odmítl hodnotit, kde nastala chyba, která způsobila aktuální eskalaci epidemie v ČR. "Nechme to na příští rok. Potom to hodnocení musí být o tom, jak celá země dopadla z hlediska ekonomiky, zadlužení, nezaměstnanosti," uvedl. Česko má sice velký nárůst případů, ale z hlediska počtu zemřelých je na tom relativně dobře, řekl. "Teď mluvit o tom, kdo co udělal a jak, to není vhodná chvíle, přijde čas bilancování," dodal.

Stát podle Babiše nyní není schopný napumpovat do ekonomiky "dalších 200 miliard" jako na jaře. Vyjednávání ohledně kompenzací podnikatelům omezeným vládními opatřeními vede vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), dodal. Do finále se podle něj blíží dohoda se zástupci cestovního ruchu. "Ministr mě informoval, že už také našli nějakou dohodu, která má spočívat v podpoře nájmů u restaurací, má tam být vazba na DPH. Předpokládám, že v pondělí bychom na vládě o tom mohli mluvit a mít tu podporu připravenou," řekl.