Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Policie prověřuje Babišovo oznámení o dopisu s ostrým nábojem pro jeho manželku

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Tomáš Tkáčik / INCORP images

Policie prověřuje oznámení prezidentského kandidáta Andreje Babiše (ANO), že obdržel dopis s ostrým nábojem adresovaný jeho manželce. Novinářům dnes Babiš řekl, že anonymní vzkaz byl plný urážek. Mluvčí středočeské policie Barbora Schneeweissová ČTK řekla, že se kriminalisté zásilkou zabývají. Podle ní zásilku obdržel Babiš ve čtvrtek, nahlásil ji dnes. Zatím neupřesnila, zda byla v zásilce skutečně ostrá munice. Řekla pouze, že předmět vypadající jako náboj ještě prověří znalec.

Babiš považuje zásilku za zastrašování prezidentského kandidáta a jeho rodiny, které nepatří do svobodné společnosti. Na otázky novinářů odmítl odpovídat. Babišův protikandidát ve druhém kole prezidentských voleb Petr Pavel na odsuzuje projevy nenávisti a hrozby Babišovi a jeho rodině. Kampaň je ale podle něj vypjatá hlavně kvůli tomu, že Babiš straší voliče.

"Dnes ráno mi ochranka předala obálku adresovanou mé ženě Monice, v níž byl ostrý náboj a anonymní vzkaz plný urážek. Jde bohužel o zastrašování prezidentského kandidáta a jeho rodiny, které nepatří do svobodné společnosti. Okamžitě jsem kontaktoval Policii ČR, která věc vyšetřuje a které děkuji za její okamžitou reakci," uvedl Babiš. Dodal, že to vnímá jako výhrůžku své rodině, která podle něj má strach o život.

"V 08:20 jsme přijali oznámení od pana Babiše o výhrůžkách, které obdržel v písemné podobě spolu s předmětem vypadajícím jako náboj a které se vztahují k jeho rodině," uvedla mluvčí policie. Podle informací policistů dostal Babiš zmíněnou obálku ve čtvrtek. "Případem se od jeho oznámení intenzivně zabýváme. Z taktických důvodů nebudeme konkretizovat jakákoli opatření, která provádíme," dodala. Údajný náboj podle mluvčí prozkoumají znalci.

Atmosféra na sociálních sítích i ve společnosti se vyostřuje a radikalizuje, míní Babiš. "Včera (v pátek) mě poprvé na výjezdu doprovodila moje žena Monika. Na vlastní kůži si v Jablonci zažila, jak nás dav urážel a málem umačkal," poznamenal Babiš. Není normální, že odpůrci narušují a rozbíjejí mítinky, uvedl. "Není normální, že se nás občané bojí podpořit, protože pak čelí sprostým nadávkám a vyhrožováním. Moji podporovatelé a voliči nic takového nedělají," řekl.

"Odsuzuji projevy nenávisti a výhrůžky A. Babišovi a jeho rodině. Takové věci k demokratickým volbám nepatří. Atmosféra je vypjatá hlavně kvůli strašení voličů a antikampani, kterou AB (Andrej Babiš) vede. Vyzývám ho, aby stáhl billboardy vyhrožující válkou a začal i on sám vést slušnou kampaň," uvedl na twitteru.

Babiš řekl, že "není také normální, že se lidé bojí projevit svůj názor". "Protože pokud není v souladu s pohledem vlády pětikoalice, jejího prezidentského kandidáta a jeho fanoušků, jsou okamžitě terčem útoků jak na ulici, tak na sociálních sítích," prohlásil Babiš. Obvinil vládu, že k tomu mlčí. "Zástupci vládních stran mluví dlouhodobě o lidech, kteří nejsou jejich voliči, jako o něčem méněcenném," tvrdí. Vyzval předsedy stran vládní pětikoalice a Pavla, kterého opakovaně označuje za kandidáta pětikoalice, ať vyzvou své příznivce, aby nenapadali voliče stran s jiným názorem.

Babiš už v minulosti, když byl premiérem, čelil výhrůžkám. V únoru 2021 v pořadu Partie Terezie Tománkové v CNN Prima News řekl, že ho policie v lednu informovala, že existuje člověk, který chce zastřelit jeho i jeho rodinu. Policie potom střežila premiérův dům a zadržela podezřelého. Podezřelý muž byl zatčen ve Španělsku a policie ho obvinila za vydírání. O měsíc později se muž dohodl se státním zástupcem na dvouletém podmíněném trestu a soud dohodu schválil.

Také bývalý premiér Mirek Topolánek (ODS) obdržel v roce 2008 dopis s výhrůžkou smrtí. Někteří zákonodárci dostali dopisy s kulkami nebo nábojnicemi v době volby prezidenta republiky v roce 2008. Šlo hlavně o ty z nich, kteří volili Václava Klause. Několik výhrůžek obdržel v roce 2007 i tehdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Pavel i Fiala výhrůžky odsoudili, Babiš by podle nich měl změnit kampaň

Premiér Petr Fiala (ODS), další politici vládních stran i prezidentský kandidát Petr Pavel dnes odsoudili agresi výhrůžky adresované rodině prezidentského kandidáta a šéfa ANO Andreje Babiše. Vyzývají ale Babiše, který se s Pavlem střetne v rozhodujícím druhém kole volby, aby změnil styl své kampaně. Je potřeba odsoudit výhrůžky násilím, ale i lži v kampani, uvedl Fiala na twitteru. Babiš dnes oznámil, že obdržel dopis s nábojem a urážkami určeným jeho manželce Monice. Vyšetřuje to policie. Babiš vzkaz považuje za zastrašování prezidentského kandidáta a kritizoval vládu a Pavla, že mlčí k útokům na voliče stran s jiným názorem. Prezident Miloš Zeman řekl internetové televizi XTV.cz, že výhrůžka je činem "blázna", který uvěřil výroku neúspěšné prezidentské kandidátky Danuše Nerudové, že Babiš je zlo.

"Je potřeba jednoznačně odsoudit jakékoliv násilí, ať už přímé, či ve formě výhrůžek. Takové věci nemají v České republice místo. Jsme a musíme zůstat civilizovanou a demokratickou zemí," napsal premiér a předseda ODS Fiala na twitteru a facebooku. Zároveň je ale podle Fialy potřeba odsoudit lži, manipulace a nespravedlivé osobní útoky objevující se v souvislosti s nynější prezidentskou volební kampaní. Nepřímo obvinil Babiše, aniž ho jmenoval, že sám rozděluje společnost a rozdmýchává vášně. "Myslím, že je zřejmé, že tyto metody vnáší systematicky do politického souboje právě jeden ze současných prezidentských kandidátů. Nelze se na jednu stranu tvářit ublíženě, a na stranu druhou šířit lži, strach a nenávist," uvedl premiér.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na twitteru uvedl, že odsuzuje jakoukoli agresi. Ujistil současně, že policie se bude výhrůžkou zabývat stejně vážně jako výhrůžkou vůči komukoli jinému. "Vyhrožovat rodině je nepřijatelný hnus. Tahle šílená agrese musí skončit. Babiš pro to může hodně udělat. Třeba tím, že změní styl své kampaně,“ uvedl Rakušan. "Andrej Babiš se tímto nepřímým obviněním dopouští toho, co mu vytýkám dlouho: rozděluje společnost, vyvolává strach a nenávist,“ dodal ministr vnitra.

Podobně se vyjádřili i další politici vládní koalice. "Na vlastní kůži jsem zažila vyhrožování a nakreslené šibenice a vím, že nejsem sama. Podobné praktiky nesmí mít v naší společnosti místo. Stejně jako lži Andreje Babiše, že chce jeho protikandidát vést válku nebo nastolit totalitu. Nenávist plodí jen další nenávist," sdělila na twitteru předsedkyně Sněmovny a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Mafiánské výhrůžky do demokratické společnosti prostě a jednoduše nepatří. Bez ohledu na to, o jakého člověka nebo politika jde. Tečka. Andrej Babiš by ale měl přestat také se svou nenávistnou kampaní, která jen hloubí příkopy v už tak rozdělené společnosti," uvedl na twitteru ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Projev nenávisti a výhrůžky vůči Babišovi i jeho rodině odsoudil také Babišův protikandidát v prezidentských volbách Pavel. "Takové věci k demokratickým volbám nepatří. Atmosféra je vypjatá hlavně kvůli strašení voličů a antikampani, kterou Andrej Babiš vede. Vyzývám ho, aby stáhl billboardy vyhrožující válkou a začal i on sám vést slušnou kampaň," dodal Pavel.

Prezident Zeman naopak obvinil z vyhrocení kampaně Nerudovou. Když nepostoupila do druhého kola volby, vyzvala následně své voliče, aby dali hlas Pavlovi, protože Babiš podle ní představuje zlo. "Je tady jeden blázen, duševně nenormální člověk, který uvěřil tomu, že Andrej Babiš je zlo. Čili uvěřil Nerudové, a díky tomu se stal bláznem," řekl Zeman.

Nerudová, která v prvním kole skončila na třetím místě, Babiše v reakci na jeho oznámení vyzvala, aby přestal používat agresivní rétoriku. "Vaše nenávistné billboardy jsou špička ledovce. Vámi tvořený strach vede k zoufalým činům," napsala ve svém stanovisku. Babiš podle ní mnohokrát ukázal, že se nezastaví před ničím. Rozděluje společnost a jeho politika stojí na tvorbě sporu a hloubení příkopů, uvedla. Poukázala na to, že i ona obdržela výhrůžku násilím. "Mrzí mě, že vaše rodina musí čelit tomu, co já s tou svoji zažívám od začátku tohoto týdne. Bylo mi vyhrožováno vašimi příznivci, kteří mi dali ultimátum, abych odvolala svá slova, že jste zlo. Pokud se tak nestane, tak budu podle výhrůžek fyzicky napadena baseballovou pálkou. Předpokládám, že teď si dovedete i vy představit, jaké důsledky to pro naši rodinu má," napsala. Vyzvala Babiše, aby konečně vedl slušnou kampaň.

Babiš záhy po vyhlášení výsledků prvního kola voleb po Česku nechal vylepit plakáty s textem "Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják. Prezident Babiš", za které je kritizován. Kritici mu vyčítali, že voliče straší a že urazil vojáky. Babiš přiznal, že se text nepovedl. Již dříve slíbil, že text změní. Na billboardech se již objevily nové plakáty, které uvádí, že "Generál nevěří v mír" s dovětkem "Volte mír. Volte Babiše". Pavel používá například billboard se svou fotografií a textem "Vést zkušeně a klidně v těžkých časech".

Témata:  Andrej Babiš Policie ČR

Aktuálně se děje

20. dubna 2024 21:01

Prodej TikToku nebo zákaz: Sněmovna schvaluje opatření proti čínské síti

Americká Sněmovna reprezentantů v sobotu prosadila legislativu, která by mohla vést k totálnímu zákazu čínské sociální sítě TikTok ve Spojených státech. Uvedl to Business Insider.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy