reklama

Vláda se rozhodla v době ekonomického růstu investovat do lidí a ti jí to vrací svou důvěrou a spotřebou, uvedl Babiš ve svém prvním novoročním projevu. Dodal, že i letos kabinet počítá s růstem důchodů a platů. "Plníme, co jsme vám slíbili a budeme v tom pokračovat," řekl. S odkazem na vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana dodal, že kabinet pracuje i na věcech, které republiku brzdí. Zeman za takové problémy označil pomalost soudních či stavebních řízení.

Premiér považuje za klíčový stavební zákon. "Příští rok to bude ve Sněmovně asi nejzásadnější téma. Musí to být společná dohoda všech stran. Jeden úřad. Jedno razítko. To je to hlavní zaklínadlo," uvedl. Zjednodušení podle něj Čechům přinese také digitalizace. "Velmi důležitá je kybernetická bezpečnost," dodal Babiš. Za prioritu označil i vymahatelnost práva, především problematiku exekucí a boj proti poskytovatelům nevýhodných půjček.

Babiš v úvodu vystoupení zdůraznil, že Česku se daří. "Naše země prožívá jedno z nejúspěšnějších a nejšťastnějších období své novodobé historie," uvedl. Vyplývá to podle něj z říjnového zlepšení ratingu země agenturou Moody's, ale i žebříčků kvality života či přehlednosti a stability daňového systému.

Země se podle Babiše nemusí bát možného zpomalení světové ekonomiky. "Čeká nás skvělé období. Jsme Česká republika, země pro budoucnost! Za naší vlády se nikdy nebude opakovat děsivá situace z roku 2009, kdy vláda právě v době ekonomického ochlazení zaškrtila veřejné rozpočty, vzala lidem peníze, a tím ekonomické problémy ještě umocnila a neúměrně prodloužila," uvedl.

Zmínil i investiční plán, který kabinet představil v polovině prosince. Celkem 20.000 projektů za osm bilionů korun podle Babiše shrnuje potenciál na příštích 30 let. "Představte si, že bych byl Harry Potter, měl kouzelnou hůlku a proměnil ty projekty hned teď ve skutečnost. Stali bychom se okamžitě druhým Švýcarskem," uvedl.

Na ministry plánuje Babiš naléhat, aby s plánem aktivně pracovali a realizovali ho. Lidi vyzval, aby na e-mail narodnikonzultace@vlada.cz posílali své tipy, co v plánu chybí. Zdůraznil důležitost investic do dopravy, vybavení nemocnic, vzdělání, sportu, armády či kultury.

Velkým tématem je i klimatická změna, dodal Babiš. "Výrazně snižujeme emise skleníkových plynů. Investujeme do obnovitelných zdrojů. A připravujeme se na konec doby uhelné," uvedl. Hlavní je podle něj boj se suchem. "A ať se to našim jižním sousedům líbí nebo ne, musíme investovat do energetické bezpečnosti, to znamená do jaderné energie. Jinak nesplníme klimatické cíle. Jsem rád, že jsme v Bruselu jádro prosadili jako čistý zdroj," dodal premiér.

Babiš připustil při zpomalení ekonomiky vyšší deficit rozpočtu

Babiš dnes paradoxně připustil, že by při zpomalení ekonomiky mohl být schodek státního rozpočtu vyšší než plánovaných 40 miliard korun. Počítá letos s dalším růstem důchodů i platů ve státní sféře. Předseda vlády to řekl České televizi.

V případě zpomalení ekonomiky bude vláda podle Babiše připravena zvýšit své investice. Plánovaný rozpočtový schodek ve výši 40 miliard korun tak může podle něj být nakonec vyšší. "Budeme dělat pravý opak toho, co dělala vláda v roce 2009," řekl. Dodal, že je rolí státu, pokud zpomalí ekonomika a privátní sektor neinvestuje tolik, co předtím, tyto investice nahradit. Na minulý rok vláda počítala taktéž se schodkem 40 miliard korun, podle ministryně Aleny Schillerové (za ANO) by měl být deficit nakonec kolem 30 miliard.

Babiš počítá i pro letošní rok s růstem důchodů a platů ve státní sféře. Očekává, že důchody se dostanou nad 15.000 korun. V případě platů státním zaměstnancům chce přidávat pevnou částku. "Aby se ti, co jsou nízko, dostali výš," řekl.

Pro personální změny ve vládě nevidí důvod. Už příští týden na vládě chce ale zkontrolovat plnění programového prohlášení. O změnách v kabinetu vedení vlády nediskutovalo ani podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD), řekl ČT.

Loading...

4 komentáře (Poslední 03.01. 00:19) Napište svůj názor

reklama