reklama

Babiš ČTK napsal, že bude nutná odborná a konkrétní debata. "Krizový zákon nám v nouzovém stavu umožnil přijmout rychlá a nutná opatření pro zvládnutí epidemie. Teď musíme vyhodnotit, zda tato opatření budou po 30. dubnu ještě zapotřebí, či nikoliv," uvedl. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v úterý řekl, že očekává debatu až později předtím, než nouzový stav vyprší.

Hamáček dnes po zasedání krizového štábu zopakoval, že nouzový stav bude podle něj nutné prodloužit. "Pokud bychom zrušili nouzový stav, nebylo by možné využívat mimořádná oprávnění a fungování vlády by bylo velmi obtížné," řekl. Zdůraznil, že trvání nouzového stavu nebrání tomu, aby se uvolňovala některá bezpečnostní opatření. Nouzový stav podle něj značně usnadňuje objednávky ochranných pomůcek.

K prodloužení nouzového stavu, který v Česku platí od 12. března, potřebuje vláda souhlas Sněmovny. Sama ho mohla vyhlásit jen na 30 dnů. Původně tak měl nouzový stav skončit 11. dubna a kabinet Sněmovnu žádal o dalších 30 dní. Komora však připustila jen trvání do 30. dubna, což vláda využila minulý týden.

reklama